| Mateishen a întrebat:

Am o casa pe colt.

Vreau sa mai faca o poarta de acces in curte (in spatele imobilului) unde acum nu exista poarta, e gard.

*In fața imobilului există o poarta comună dar vreau să am acces cu mașina și din spatele imobilului (curtea imi apartine)

Care sunt formalitatile?

Trebuie cumva autorizatie de construire ca sa sparga gardul si sa faca poarta?

M-ati ajuta mult daca mi-ati spune pașii rând pe rând de unde s-o iau.

multumesc

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoretic îți trebuie autorizatie. Practic, rezolv-o intr-o sâmbătă...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la primaria de sector de unde apartii, cu planul schița casei si ceri autorizatie de constructie, daca faci fara autorizatie risti amenzi si i ti pot demola cei de la primarie constructia poarta care o faci, dar avand autorizatie este totul legal si poti construii linistit.

| regis a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cu schița casei?!? Esti simpatic.

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

Un domn ca tine nu sta la discutii! Fa poarta unde vrei. Poti faca chiar doua sa ai una de rezerva!