| Nicoleta2023 a întrebat:

Cum pot afla numele proprietarilor terenurilor situate in vecinătatea terenului meu? Am încercat la cadastru dar se pare ca nu au carte funciară si deci nu sunt înregistrați la ocpi. Pentru emiterea autorizației de demolare a clădirii vechi de pe teren si de construire primăria solicita acordul vecinilor. Aceștia mi-au spus ca nu vor face acest lucru si avocatul imi solicita numele lor pentru a-i putea notifica la primul pas apoi sa ii chem in judecată. Mulțumesc

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La registrul agricol gasesti doar terenurile agricole, eu de exemplu nu figurez la registrul agricol, desi detin teren.
Eu zic sa vorbesti cu proiectantul sa gaseasca o alta solutie, de obicei ei stiu variante. De exemplu sa inlocuiesti acordul vecinilor cu o declarație pe proprie răspundere, dată tot la notar, cum ca nu poti identifica proprietarii terenurilor din jur, dar te obligi sa ii despagubesti in cazul in care prin operațiunile de demolare le produci vreun prejudiciu direct.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il poti afla de la primaria localitatii, de la Registrul Agricol.

| Solann a răspuns:

La Registrul agricol stiu si eu.

| Nicoleta2023 explică:

Autoritățile (primărie, poliție ) se scuza de a oferi informații invocand protecția datelor personale