| Adrian_Ungureanu_1998 a întrebat:

Puteți sa îmi spuneți dacă este permisă intrarea cu mașina pe banda pentru auto-buz? Adică semnul ăla rotund, fundal albastru și un auto-buz alb pe el. Dacă știe cineva sigur sa îmi zică.

Răspuns Câştigător
| Alexul99 a răspuns:

Desigur ca nu, aceea este banda destinata transportului public de persoane, si prin public intelegem ca doar acele autobuze de oras +(tramvai, troleibuz).
Deci este interzis sa circuli pe acea banda.
Cand circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule in functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, avand obligatia sa revina pe prima banda ori de cate ori acest lucru este posibil, daca aceasta nu este destinata vehiculelor lente sau transportului PUBLIC DE PERSOANE.

| Adrian_Ungureanu_1998 explică (pentru Alexul99):

Mulțumesc frumos de informații.

1 răspuns: