| Intrebaricurios a întrebat:

Buna ziua! Se poate obține certificat de calitate de Moștenitor fără succesiune? Întreb pentru o ruda care vrea sa bage gaze si a băgat dosarul și ii cere ce v-am spus mai sus, știți cât de costisitoare este o succesiune? Se întreabă dacă poate obține certificat de Moștenitor pentru a putea beneficia de gratuitatea aceasta cu racordarea la gaze, mă puteți ajuta cu un răspuns?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate obtine, sa se adreseze la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctului.

| darrio2007 a răspuns:

Succesiunea se poate face la un notar.

| Dintrebare a răspuns:

Buna! Certificatul de mostenitor se primeste doar in urma procedurii de succesiune (care se face la notar). Dar, intre timp puteti obtine un certificat de calitate de mostenitor care atesta drepturile tuturor mostenitorilor. Certificatul asta poate face dovada statutului pana se incheie succeiunea (il elibereaza tot notarul).

| mihai69 a răspuns:

Procedura de moștenire este scutită de taxe dacă e făcută la timp.

| Costin1990 a răspuns (pentru mihai69):

Adică la cat timp, maica sa a decedat acum 10 luni, ce este de facut? Care ar fi costurile succesiunii, fiind unica moștenitoare poate beneficia de gratuitatea spusă de dvs? Si ce inseamna gratuitatea spusă de dvs, în ce constă? Nu se plătește nimic? Va rog sa-mi răspundeți, si ma scuzati

| mihai69 a răspuns (pentru Costin1990):

Îmi cer scuze, exprimarea mea a fost puțin inexactă: nu de taxe e scutit, ci de impozitul de 1% din masa succesorală datorat statului.
Taxele notariale nu sunt totuși chiar așa mari; v. de ex. https://notari.pro/succesiune/calculator-taxe-succesiune