| Metan a întrebat:

Avem un teren de primit. Cei de la primarie mi-au zis că trebuie să facem rost de certificat de calitate moștenitor ca să ne facă titlu pe acest teren, atat eu cât și copiii celeor 2 surori a bunicii mele. Bunica și surorile ei sunt moarte.
Ca să primim titlul este neapărată nevoie de acest certificat de calitate de moștenitor? Nu se poate fără?

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai pe ce iti face acte la teren?
Pe vorbe?
La notariat du-te si te sfatuieste acolo ce trebuie sa faceti legal si ce acte trebuie aduse tinand cont ca vorbim de persoane decedate de la care ai mostenit ceva.

| francut a răspuns:

Nu, nu se poate fara!
Daca e vorba si de surorile bunicei, inseamna ca terenul mostenit vine tocmai de la strabunici. Altfel, nu au ce cauta mostenitorii matusii, atata timp cat bunica a avut copii.
Pentru asta, se va face succesiunea in ordine: bunica dupa parintii sai. Mama sau tata (cine ii este copil) dupa bunica. Si apoi tu, dupa parintele tau daca acesta este decedat (daca nu, tu nu ai drepturi). Notarul elibereaza Certificatul de mostenitor care iti fa fi de folos la Primarie.
Din ce descrii, e oarece incurcatura si multe acte de scos. Nici taxele nu sunt mici. Asta inseamna sa nu faci actele la timp!