| Lora0000000000 a întrebat:

as avea si eu anumite nelamuriri daca ma puteti ajuta. Eu si iubitul meu vrem sa cumparam un apartament dar am vrea ca amandoi sa configuram in acte doar ca noi nu suntem casatoriti inca. Este posibil? Si daca reusim, vom platim taxe duble? Sau in ceea ce priveste racordarea la lumina, gaze etc?
Iar apoi in cazul in care ne vom casatori este un proces mare pentru a schimba din nou actele? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este posibil, puteti cumpara impreuna apartamentul, chiar fara sa fiti casatoriti, fiecare sa cumparati cate jumatate din el.
Nu platiti taxe duble, fiecare va plati pe jumatatea lui, la fel va fi si pentru racordarea la utilitati, de altfel in contractele incheiate puteti figura amandoi.
Nu este nevoie sa schimbati actele dupa casatorie, va trebui sa schimbati doar inscrierea in CF, in baza unei declaratii notariale autentice, la care se anexeaza copia de pe certificatul de casatorie.

| Lora0000000000 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns!

1 răspuns: