| marina2023 a întrebat:

Sotul meu plateste pensia alimentara de 4 ani, iar acum i-a venit ca trebuie sa plateasca mai mult din 2012, de cand sau marit salariile pana acum. Mentionez ca este casatorit si mai are de intretinut un copil minor, iar eu nu lucrez. Cat ii se pune ca rata fixa pensia?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca trebuie sa plateasca pentru un copil sau mai multi.
In orice caz pentru 2 copii pensia totala ar fi de pana la 1/3 din venitul net lunar, respectiv pana la 1/6 pentru fiecare.
Ca sa intelegi mai bine iti dau un exemplu:
-Venitul net lunar este de 1.200 lei si 1/3 face 400 lei. Pentru un copil va trebui sa plateasca maximum 200 lei.
-Venitul net lunar este de 1.800 lei si 1/3 face 600 lei, deci pentru 1 copil va trebui sa plateasca maximum 300 lei.
Suma exacta o stabileste instanta de judecata, in functie de venitul net lunar si numarul persoanelor din intretinere.
Se va lua in considerare si copilul pe care il are cu tine si chiar si tu, daca nu te poti intretine singura.
Daca esti luata si tu in considerare atunci pensia alimentara poate fi stabilita pana la 1/2 din venitul net lunar si suma astfel stabilita se va imparti la 3.