| Florin12701990 a întrebat:

Am divortat de sotul meu acum 4 ani.In urma divortului am primit copilul i custodie( mentionez ca in prezent are 14 ani)
Ne-am inteles la o anumita suma pentru pensia alimentara fara a face partajul.I-am cerut contravsloarea a jumatate din apartamentul pe care il aveam impreuna iar el a dat un pic mai mult si mi -am luat un alt apartament mai micut.(ambele apartamente sunt pe numele amandurora dar el plateste rata la cel pe care l-am luat). De la un timp nu mai plateste pensia alimentara si spune ca nu va mai plati nici rata iar eu as vrea sa facem partaj.cum s-ar putea solutiona problema(mentionez ca detine o firma creata in timpul casatoriei dar care este pe numele lui insa am acte ca a creat-o cu ajutorul meu)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Partajul se poate face pe cale amiabila, printr-un act de partaj incheiat la un notar public sau, daca partile nu se inteleg, pe cale judecatoreasca, printr-o actiune de partaj la judecatorie.

| MadRabbiT a răspuns:

Cred ca doar instanta de judecata si te sfatuiesc sa consulti un avocat. Si pare rau de situatia in care esti. daca nu tine dai o cafteala laughing

| Wo0W a răspuns:

Nu aici trebuie sa pui aceasta intrebare... consulta un avocat