| cristi_6546 a întrebat:

Buna ziua sunt cetatean italian si as dori daca ma puteti ajuta sa am-i spuneti ce trebuie sa fac sa obtin cetatenbia romana si cat ma costa si unde trebuie sa ma duc va multumesc!

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @cristi! Trebuie lămurită o problemă, ai mai avut vreodată cetățenie română și ai renunțat la ea (redobândire cetățenie) sau ești cetățean italian care dorește pentru prima oară cetățenia română? Studiază Legea Cetățeniei 21/1991 http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/21_1991.php
- Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, locuieste in mod legal, continuu si statornic pe teritoriul statului roman de cel putin 7 ani sau, in cazul in care este casatorit cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani;
b) dovedeste prin comportarea si atitudinea sa loialitate fata de statul si de poporul roman;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate mijloacele legale de existenta;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei.
Termenele prevazute la alin. 1 lit. a) pot fi reduse pana la jumatate in cazul in care solicitantul este o personalitate recunoscuta pe plan international.
- Cetatenia romana se poate acorda si persoanei care a avut aceasta cetatenie si care cere redobandirea ei, cu pastrarea cetateniei straine si stabilirea domiciliului in tara sau cu mentinerea acestuia in strainatate, daca indeplineste in mod corespunzator conditiile prevazute la art. 8 lit. b), c) si e).
Cererea de acordare a cetateniei romane se adreseaza comisiei pentru constatarea conditiilor de acordare a cetateniei, care functioneaza pe langa Ministerul Justitiei.
Comisia, formata din 5 magistrati de la Tribunalul Bucuresti, este desemnata, pe o perioada de 4 ani, de presedintele acestei instante.
Presedintele comisiei este magistratul cu functia cea mai mare sau, la functii egale, magistratul cu cea mai mare vechime in functie.
Comisia are un secretariat condus de un consilier din Ministerul Justitiei, desemnat de ministru.
Mari succese și o zi cu zâmbet!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la Ambasada Romaniei din Italia si afli acolo condiiile, actele necesare precum si costul. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Trebe sa mergi la ambasada romaniei si ei iti spun ce acte iti trebuie ca sa devii roman.

| madistrez a răspuns:

Ramai italian, tara asta are destui de genul "am-i".iti doresc succesuri in obtinerea cetatenieiwinking

| BlueR a răspuns:

Salut!
Nu stiu, mai bine mergi la o sectie de politie si intreaba. Raspunsurile de pe site le primesti ca pareri. Bafta!