| Bobric_Larisa_1986 a întrebat:

Buna ziua as dori sa stiu ce acte am nevoie pentru buletin pentru ca mi-a expirat dar eu st in grecia casatorita cu cetatean grec si am vorbit in atena la consulat dar nu am inteles prea bine ma puteti ajuta multumesc

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Din câte ştiu prezenţa ta aici este obligatorie şi la depunerea actelor necesare şi la preluare.
Acte necesare : " (documente obligatorii, indiferent de motivul pentru care se elibereaza)
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- certificatul de nastere al solicitantului si ale copiilor cu varsta mai mica de 14 ani;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu;
- chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate, respectiv 7 lei, aceasta suma fiind actualizata in functie de rata inflatiei, cu avizul Consiliului Concurentei.
- timbru fiscal in valoare de 4 lei sau documentul cu care face dovada achitarii, in conditiile legii, a taxei extrajudiciare de timbru. (valoare ce se poate actualiza prin hotarare de Guvern);
Pe langa aceste documente, mai sus enumerate, mai sunt necesare si alte documente, in functie de motivul pentru care se solicita eliberarea cartii de identitate, precum si de starea civila a solicitantului, astfel:
1. In cazul eliberarii cartii de identitate la implinirea varstei de 14 ani
- actul de identitate al unuia dintre parinti sau al reprezentantului legal;
- certificatul de casatorie al parintilor sau, dupa caz hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care se stabileste caruia dintre parinti ii este incredintat minorul, daca parintii sunt divortati. "