| WhiteCobra99 a întrebat:

Buna ziua.
Sunt in perioada de preaviz in perioada 19.08. 2021 - 15.09. 2021 datorita "reorganizarii activitatii societatii". Societatea care se ocupa cu Geodezie doreste sa se reorganizeze in agricultura. Date fiind datele, am inteles ca trebuie ca angajatorul sa se ocupe de actele pe somaj pentru acelasi post pe care l-am avut, alta meserie nu pot sa practic (inginer geodez), mai ales in piata actuala. Am intrebat mai multe cunostinte in aceeasi situatie si mi-au spus ca ei au primit inca un salariu pe langa cel din preaviz. (Nu stiu daca este cazul). De asemenea doresc sa stiu daca exista preaviz in care poti sa nu te duci la munca, dar este platit. Doar asa mi-as explica posibilitatea unui al doilea salariu.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca angajatorul iti desface contractul individual de munca si ai cel putin 1 an lucrat poti intra in somaj.
Nu exista preaviz platit fara ca sa lucrezi.
Sigur ca in cazul tau poti primi salarii compensatorii, dar numai daca sunt prevazute in contractul individual de munca sau in contractul colectiv aplicabil.
Probabil cel care a primit avea prevazut salariul compensatoriu.