| gabi30 a întrebat:

Angajatorul imi cere sa fac cerere de concediu fara plata pe o perioada de 1 luna (pentru a scapa de plata taxelor aferente)iar apoi imi da preaviz pentru.intrarea in somaj. Ce am eu de pierdut aici? Stiam de situatia firmei si ca voi pleca, nu asta ma deranjeaza, as vrea sa stiu consecintele.
Multumesc.
Gabi

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu iti face cerere de concediu fara plata. Asta inseamna perioada pierduta la vechime, lipsa asigurare de sanatate, somaj, etc. Fii atenta ca asa s-ar putea sa nu mai indeplinesti conditiile de somaj, fiindca in perioada respectiva nu cotizezi la somaj. Prin Codul Muncii, numai angajatul poate cere concediu fara plata, angajatorul nu il poate obliga. Cel mai bine ar fi sa mergi la Inspectoratul Teriorial de Munca si sa discuti cu cineva de-acolo situatia ta. E complicata si nu cred ca e in interesul tau sa iti iei concediu fara plata.

1 răspuns:
| asko a răspuns:

Nu te poate obliga sa faci asa ceva
concediu fara plata = suspendarea contractului de munca
daca e pentru studii nu se considera vechime in munca perioada asta
daca e pentru formare profesionala se considera vechime in munca
- in cazul somajului cred ca se calculeaza media venitului pe ultimele 12 luni sau perioada de cotizatie de minim... luni
cat esti in concediu fara plata = suspendat contractul de munca = nu se platesc asigurarile pentru tine, fondul de pensii, somaj, etc
http://hr.econsultant.ro/......e-munca-2/