| Mona_Catalin_1995 a întrebat:

Sunt însărcinată și luna aceasta voi naște. Sunt anul 3 la o postliceala sanitara și luna viitoare voi da examenul de licență. Întrebarea mea este dacă voi beneficia de indemnizația de crestere a copilului ținând cont de faptul ca eu am frecventat în ultimele 12 luni scoala postliceala la zi?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, vei beneficia de indemnizatie de creste a copilului, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
t) se află în perioada de 60 de zile de la finalizarea cursurilor învăţământului obligatoriu sau, după caz, de la absolvirea cursurilor de zi ale învăţământului preuniversitar, universitar la nivelul studiilor universitare de licenţă sau de master şi postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, cu sau fără examen de absolvire, în vederea angajării ori, după caz, trecerii în şomaj, calculate începând cu data de 1 a lunii următoare finalizării studiilor;"