| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Am o intrebare si doresc sa raspunda doar cei in cunoastere.
Daca sunt insarcinata dar in acelasi timp frecventez si o postliceala sanitara(anul l) este posibil sa pot lua indemnizatia de crestere copil? Si cam cat ar insemna aceasta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca indeplinesti conditia de perioade asimilate (perioade de studii), respectiv sa fi intrat la postliceala imediat dupa terminarea liceului sa fi lucrat cateva luni inainte de intrare, sa fi fost in somaj, etc, in asa fel incat perioada lucrata impreuna cu perioada de studii sau perioadele asimilate sa fie de cel putin 12 luni din ultimii 2 ani anteriori nasterii.
Conform OUG nr.111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 2.(1)Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
a)au beneficiat de indemnizaţie de şomaj, stabilită conform legii, sau au realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, în condiţiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;
b)s-au aflat în evidenţa agenţiilor judeţene pentru ocuparea forţei de muncă, respectiv a municipiului Bucureşti, în vederea acordării indemnizaţiei de şomaj;
m)frecventează, fără întrerupere, cursurile de zi ale învăţământului preuniversitar...
o) se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învăţământ preuniversitar şi începerea, în acelaşi an calendaristic, a unei alte forme de învăţământ preuniversitar, cursuri de zi, organizate potrivit legii, frecventate fără întrerupere;"
Daca nu ai lucrat ci ai doar perioade asimilate, dintre cele citate mai sus, vei primi indemnizatia minima pentru cresterea copilului, in prezent suma de 1.250 lei.

| Eteda a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns, am discutat cu cineva si mi-a spus ca o pot primi daca de ex am 12 luni de cand sunt in scoala. Am facut un an pauza intre liceu si postliceala. De preferat ar fi sa ia prietenul meu indemnizatia, nu? El lucreaza din 2005. In sensul ca ar iesi mai in avantaj decat daca as lua eu doar ca eleva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Eteda):

Da, ar primi mai multi bani, avand in vedere ca indemnizatia este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, dar nu mai mult de 8.500 lei.
In schimb trebuie sa ia si concediu pentru cresterea copilului, altfel nu primeste indemnizatia. Sigur ca se poate intoarce mai repede la lucru si va beneficia de un stimulent de insertie in suma lunara de 650 lei, pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cunosc doua cazuri care erau in liceu când au născut si au primit indemnizația cu condiția sa nu întrerupă studiile. Cred ca indemnizația era ca valoare cat a unei salariate cu salar minim pe economie.

| adryang78 a răspuns:

Pentru a lua indemnizația trebuie ca în ultimele 24 de luni să ai 12 luni lucrate, ori presupun că dacă frecventezi cursurile postliceale nu lucrezi. Indemnizația în sine este de 600 de lei, pe lângă care se mai adaugă o alocație de 200 de lei. Alocația nu are legătură cu vechimea în muncă, deci ai putea s-o iei. Cel mai precis te pot îndruma cei de la DGASPC.

| Teo29 a răspuns:

Prietenul tau daca lucreaza, e mai ok sa o ia el. E considerabil mai mare decat ce ai primi tu de la stat