| AngelOfSoul a întrebat:

sunt presedintele unei asociatii non profit pentru persoanele cu handicap si nevoi sociale si doresc sa fac o propunere in consiliul local de care apartin pentru a ne ajuta.Dorim daca se poate sa ne aloce un fond( nu am ales o suma anume) prin care atunci cand o persoana din asociatie ar avea nevoie de ceva mai serios(gen o operatie, o analiza care costa mult) sa putem prin acord cu primaria sa primim decontare pentru un anumit procent din suma din acel fond.Primarul de la noi din localitate a spus ca nu e legal ca un ong sa se poata afilia cu primaria deoarece ei nu lucreaza pe baza legii 448 din 2006 ci pe baza legii 215 pe 2001. Daca ma puteti ajuta cu informatii cam ce ar trebui sa fac si ce legi sa caut ca sa le pot demonstra ca se poate face acea asociere.Ce pasi trebuie sa urmez? Orice ajutor, informatie si indrumare e binevenita

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este corect raspunsul primarului.
Pentru ca un ONG sa poata beneficia de bani publici acesta trebuie sa fie declarat de utilitate publica.

| AngelOfSoul explică (pentru Ioandelasal):

Si cum pot sa fac ca ong-ul sa fie declarat de utilitate publica?

6 răspunsuri:
| AngelOfSoul explică:

Daca suntem de doar cateva luni, exista o modalitate de a fi declarat de utilitate publica? Nu exista alte modalitati de a face un fel de parteneriat cu ei decat prin acest mod?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AngelOfSoul):

Trebuie sa ai cel putin 3 ani de functionare.

| AngelOfSoul explică (pentru Ioandelasal):

Deci din nefericire nu merge varianta aceasta. Multumesc pentru informare.Nu sti cumva daca este o alta optiune? Nu ar merge prin o hotarare de consiliu local sau ceva de genul pe plan local?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AngelOfSoul):

Nu stiu alta optiune si nu cred ca ar fi posibila, consiliul local nu poate incalca legea. Daca o incalca hotararea ar fi invalidata de catre prefect.