| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Învăț la școala Ion Barbu din Giurgiu, școala ne-a pus să ne înscriem la asociația "Ai voință, ai putere!", acestă asociație a pus elevii să participe la diferite concursuri, și în urma acestor concursuri am câștigat niște premii în bani, problema este că acestă asociație tot amână datul premiilor.
Elevii au participat la două concursuri în cadrul ecestei asociații, primul concurs a avut loc în luna martie, trebuia să primesc 500 de lei în urma acestui concurs, al doilea concurs a avut loc în luna iulie și trebuia să primesc 1000 de lei în urma acestui concurs, când am fost la asociație să întreb de ce nu ne dă odată banii, președintele asociației Ionuț Marineață a devenit iritat și a ridicat tonul.
Din câte știu este ilegal să mintă într-un concurs că dau premii și să nu dea.
Primul concurs din cadrul acestei asociații a fost acum 5 luni, de 5 luni așteptăm banii.
Ce putem face noi elevii să ne primim banii?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Părintii tăi, cat si ai celorlalti castigatori ar trebui să apeleze la directorul scolii.
Unul dintre părinti sa faca o solicitare scrisă, semnata de catre toti parintii, prin care vă solicitati drepturile, conform intelegerii. O depuneti la secretariat cu numar de inregistrare. Ar fi bine ca părintii tăi să nu se ducă singuri, ci insotiti de ceilalti părinti.

Dar acum e dificil de găsit in scoala, cineva din conducere, fiindca e perioada concediilor! Acest lucru trebuia rezolvat imediat după premiere, nu după 5 luni.
Dacă nici asa nu exista intelegere, prin directorul scolii, mergeti la politie, cu sesizare scrisa, vei preciza ca ati facut cerere si la scoala si nu ati gasit nicio rezolvare. In cazul in care problema voastra nu intra in atributiile politiei, ei va pot sugerea unde să mergeti.

Se poate rezolva foarte rapid daca sunati la ziarele locale din Giurgiu (Jurnal Giurgiuvean Giurgiuveanul.ro etc) si expuneti problema verbal si scris. In felul acesta, reporterii vor lua legatura cu presedintele asociatiei si probabil ca acesta, nedorind sa isi păteze imaginea, vă va plăti datoria cumva, in urma publicarii articolului la ziar.

Dar intai, apelati la directorul scolii.

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E clar ca nenea a dat teapa si nu are banii. Domul Ioan te poate sfatui mai bine, dar dupa mine miroase a inselatorie si politie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Update:Asociația Ai voință, Ai putere nu fură de la copii, am crezut greșit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îmi voi șterge contul pentru că am acuzat pe nedrept, credeam că sunt hoți dar am aflat că de fapt nu sunt.