| luke310 a întrebat:

Sunt si eu in situatia amenintat cu o agentie de recuperatori de catre ACADEMIC SINGLES astia. M-am inregistrat in site pe data de 30.12. 2018. Am platit un abonament premium de 530 lei pentru 6 luni. In martie anul asta am debifat casutele cu daca vreau notificari si cu sa mi se afiseze profilul. Era evident ceva in neregula cu site-ul.Pe deoparte eram bombardat cu notificari si pe de alta parte, cand raspundeam nu mai primeam nici un raspuns. Atunci, in martie am considerat ca am incheiat afacerea destul de pagubas.
In ianuarie, mi s-a furat portofelul si astfel am schimbat cardul de la banca. In 30.06. 2019 am primit prima amenintare cu o agentie de recuperatori daca nu achit pana in 7.07. 2019 530 lei si 51 penalizare. Acuma, am primit, a doua amenintare cu termen 13.07. 2019. Oare ce este de facut? Eu nu le mai dau bani la astia, mai ales ca am devenit pensionar de boala.

2 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Daca ati platit un abonament pe 6 luni din 30 decembrie asta inseamna ca la data de 29-30 iunie abonamentul trebuia sa expire deja deci nu mai aveati nimic de plata, iar in plus o data ce ati platit abonamentul ala de 6 luni e la alegerea dumneavoastra daca vreti sa continuati sa fiti in baza lor de date sau nu. Eu zic sa nu platiti nimic si gata, cel mult o sa va inchida contul ala daca nu platiti si atat, altadata sa nu mai folositi programe de genul de pe net care cer bani, se gasesc si lucruri gratuite sau mult mai ieftine, eu personal n-am auzit de compania asta.

| Panamax a răspuns:

Nu au ce sa va faca decat sa va ameninte.Ar trebui totusi sa consultati un avocat.Sa nu le raspundeti la telefon si sa nu discutati despre nimic cu ei.