| maryisfan a întrebat:

Tatal meu a decedat acum 1 an si am dori sa deschidem succesiunea dar fratele meu nu este de acord.
Va rog sa i-mi spuneti cum pot proceda in acest caz?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa mergi la un notar public, cu certificatul de deces si sa ceri deschiderea procedurii succesorale. Notarul iti va spune de ce acte ai nevoie si cat costa. Dupa prezentarea actelor solicitate notarul va fixa un termen de dezbatere a succesiunii si ii va cita pe toti mostenitorii. Daca nu se prezinta ori nu sunt de acord notarul va da o incheiere de trimitere la instanta.
Va sfatuiesc sa faceti succesiunea la notar, prin instanta costa si dureaza cu mult mai mult si tot la acelasi rezultat se ajunge, deoarece si instanta va acorda aceleasi cote legale pentru mostenitori. Numai bine!

| maryisfan explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns.

Am fost la un notar public iar acesta a spun ca nu se poate face succesiunea daca unul dintre mostenitori nu este de acord.
dansul a spus ca el ca si notar public nu se baga sa trimita citatii la ceilalti membri ai familiei daca acestia nu sunt de acord cu totii.
Notarul a spus ca eu pot merge in instanta sa rezolv problema.
O alta intrebare este daca mama mea care detine jumatate din apartament poate vinde partea dumneaiei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru maryisfan):

Da, o poate vinde, dar ar fi o problema pentru cumparator. Nu stiu cine se baga intr-o jumatate de apartament, sa fie impreuna cu alta familie.