| MoroșanuMM a întrebat:

Bună ziua, TPU.
Am o mare dilema.
Am cumpărat un pământ acum ceva ani, iar părinții mei îl ocupa abuziv în acest moment.
Mai am un frate și o sora, sora cu probleme de vorbire. As vrea sa știu cui o sa-i rămână pământul și casa după moartea mea, fratelui sau părinților.
Nu știu dacă am ales categoria corecta, dar am nevoie de ajutor!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa moartea ta pot fi 4 situatii:
1.Esti casatorit si n-ai copii: terenul va fi mostenit de sotie, parinti si frate si sora.
2.Esti casatorit si ai copii: terenul va fi mostenit de sotie si copii.
3.Nu esti casatorit si n-ai copii: terenul va fi mostenit de parinti, frate si sora.
4.Nu esti casatorit dar ai copii: terenul va fi mostenit de acestia.
De altfel mostenitori vor fi cei aratati pentru toata averea ce ramane dupa tine.

1 răspuns:
| BumiWolfie15 a răspuns:

Dacă vrei poți face un testament (treci acolo cui și căt vrei să îi rămână), dar normal și fraților și părinților dacă nu ești căsătorit și fără copii.