| anonim_4396 a întrebat:

Am să vă prezint o situație în privința căreia vă cer părerea, mai ales dacă vă pare că se aseamănă cu una din situațiile voastre și chiar dacă nu este așa, mă interesează opiniile voastre pentru a lua o hotărâre corectă. Tot ceea ce a rămas după moartea părinților noștri s-a împărțit în mod egal între mine, fratele meu și sora mea care am moștenit un teren agricol și o casă. Terenul s-a vândut cu acordul fiecăruia dintre noi iar banii s-au împărțit în mod egal. Casa încă este pusă în vânzare, la fel vom proceda. Fiecare dintre noi are documente de succesiune referitoare la o treime din imobilul rămas nevalorificat (nevândut). Socrul meu a obținut succesiunea pentru o casă la țară și un teren intravilan prin îndepărtarea surorii sale de la succesiune (nu știu cum i-a reușit, dar am convigerea că aceasta a renunțat pur și simplu din mândrie, deoarece suma propusă de socrul meu ca despăgubire era derizorie), iar din 2005 locuiește în aceea casă, mândru de izbândă. Astfel, cumnatul meu locuiește cu familia (soție plus fiică) tot de prin același an în apartamentul socrilor mei, fără să-i pese că sora lui nu beneficiază de acest apartament. Soția mea știe că ar avea dreptul la o cotă parte din apartament, dar din bonomie nu întreprinde nimic. Eu am îndemnat-o să deschidă o discuție cu părinții și cu fratele său, care se crede proprietar al apartamentului, pentru a lămuri situația și a evita probleme cu fratele său, după moartea părinților lor. Cam asta e și aștept opiniile voastre, vă mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sotia ta este mostenitoare a apartamentului, ca si fratele sau, dar abia dupa moartea parintilor (socrul si soacra ta) si atunci se va deschide procedura succesorala.

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"...fără să-i pese că sora lui nu beneficiază de acest apartament." Ce ai vrea să facă? Să vă invite şi pe voi să locuiţi cu toţii acolo? Nu cred că v-ar conveni nici vouă, să staţi claie peste grămadă. El stă acolo pentru că oricum apartamentul era gol. Nu stă ca proprietar, ci probabil temporar, ca un fel de chiriaş.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

De 15 ani, ți se pare că-i temporar?