| Titutitututi a întrebat:

TPU.
Eu am o problema legata de faptul ca eu nu pot obtine libertatea pe care mi-o doresc, despre care voi discuta pe parcursul acestei nedumeriri, iar in schimb ma voi astepta la obtinerea unor sfaturi si informatii.

Sunt o fata in varsta de 14 ani, 15 in iulie, am un comportament depresiv, tocmai de la 11 ani, problema aceasta gravitandu-se in jurul divortului parintilor mei, chiar daca acum sunt adusi impreuna, ei nu au cea mai buna relatie.

De acum doi ani am inceput sa imi limitez fregventarea sistemului de invatamant datorita batjocurei colegilor si fricii fata de profesori. Eu nu urasc scoala chiar deloc, iubesc sa invat si sa imi petrec timpul desavarsind actiuni utile, dar conceptul unei scoli implementate de perspectiva si experienta personala nu ma multumesc deloc, dimpotriva, scoala a capatat pozitia unei frici colosale, necesare si nedorita in viata mea.

Nu cred ca sunt un copil fara de minte, nu spun ca nu am defecte berechet, dar sunt inconjurata de oameni nepasatori, oameni toxici si nepotriviti mie. Ba chair le-am spus si parintilor mei despre depresia mea acum 3 luni, care mi-a luat mult curaj, iar eu cred ca au uitat, fiindca ma trateaza oricum dar cu atare.
Incerc sa fac eforturi, si drastice, si diminutive, sa frecventez scoala. Vreau sa termin si liceul si sa fac si un colegiu, nu am nici un plan de a renunta la acestea, dar imi este greu, viata pe care o traiesc ma face sa ma simt grea si incetinita, sunt obosita.

Destul cu informatia personala, sa revenim spre subiectul la indemana.
In vacanta de vara, imi voi lua cat mai multe joburi posibile, m-am documentat si am aflat ca limita orelor muncitoare ale unui minor sunt de 6 ore si nu este permisa implicarea muncii fizice, din pacate. Consider ca abilitatea de a vorbi engleza fluent si maturitatea imi vor fii de ajutor.

Personal, nu am gasit nimic respectiv limitei de joburi pe care un minor le poate poseda, de asemenea, dar sper ca legislatia se refera la orele muncitoare pe zi, pe job, iar nu la suma joburilor in total?

Mi-as dori, de asemenea, daca ar fi posibil, sa locuiesc cu chirie, singura.
Nu imi pasa daca am de manevrat ingrivirea unui apartament, scoala si joburi.

Vreau sa traiesc. Ma tin inchisa in dormitorul meu din sfarsitul lui 2016, daca nu as avea vise oarecum realistice m-as fi deja sinucis, chair daca nu sunt departe de a executa aceea actiune.

Va rog sa nu imi oferiti mila si "ajutor" fata de starea mea mentala, fiindca indeplinirea dorintelor mele si demonstrarea personala ca am putere imi vor fii singurul ajutor.

As putea sa imi vorbesc calea catre suportul parintilor (ma indoiesc ca voi reusii, dar merita sa incerc), si sa ii rog sa imi dea un extra, si cu alocatia, as putea obtine inca 200-300 ron pe luna.

M-ati putea dumerii cam care este suma chirii generale in Romania, Bucuresti?

De asemenea, suma pe care un minor ar putea sa o obtina lucrand- eu, personal, am planuri de a vorbi cu parintii mei si a ma angaja la un loc de munca cu o atmosfera mai matura, prin relatiile dansilor eu capat aceasta posibilitate, joburi precum supervizare pe camere, poate housekeeping, impotrivei, sa zicem, a unui job la un magazin?
As lua orice, chiar si spalatul de masini, si munca la ferma, vreau doar sa imi asigur un trai stabil.

Nu cred ca banii de autobuz ma vor costa prea mult, asta daca imi voi face un abonament?

Urasc sa fiu controlata de parintii mei, si nu vorbesc despre "fa-tii curat in camera", urasc sa ma las definita de opinia superficiala a societatii si sa fiu definita de actiunile mele, acestea, printre posibilitati limitate.
Vreau sa dovedesc cine sunt prin propria mea existenta.
Ma simt ca o vrabie tinuta intr-o colivie de niste copii idiotici.

Ce sfaturi imi puteti recomanda? Cum as putea sa imi obtin dependenta la statura in care sunt?
Ce imi puteti sugera intre timp in care eu voi astepta pana la timpul potrivit? Cand va fi timpul potrivit?

Va rog sa imi oferiti cata si orice fel de sfat/informatie posibila care m-ar putea ajuta in putiinta dumneavoastra.
Va multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul are domiciliul la cel al parintilor si nu poate sta in alta parte decat cu acordul acestora.
Un minor se poate angaja singur de la 16 ani. De la 15 ani se poate angaja doar cu acordul parintilor.

| minrest a răspuns:

Nu ai cum sa devii independenta de pe acum. Limita legala se refera la timpul total lucrat, fireste. Vei putea fi independenta dupa ce termini facultatea, daca nu te pripesti. Acomodeaza-te si tu pana atunci cum poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai cum să stai singură în București, e imposibil la vârsta asta să obții atâția bani.