| Sirghe_Constantin_1968 a întrebat:

AM gasit in arhiva personala un certificat de proprietate din 1891, din Regatul Romaniei. Credeti ca as putea obtine o suma considerabila de bani daca il vand?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fii mai explicit, asupra ce era proprietatea?

| SandraM a răspuns:

Nu il vinde inainte de a afla ce propritetate certtifica. Ce scrie mai exact pe el?

| trăncănici a răspuns (pentru SandraM):

Răspuns corect, aplauze! Adresa sau locul îl poate călăuzi spre o adevărată comoară. Terenurile devin din ce în ce mai scumpe azi.

| SandraM a răspuns:

In primul rind documentul trebuie sa fie vazut de un specialist. Poate avea atit valoare istorica, cit si pecuniara. Ar fi interesant daca i s-ar putea face o fotografie sa o vedem si noi. Daca certificatul de proprietate implica un un bun imobil, teren sau constructie, trebuie verificat cine este proprietarul actual si pe baza caror acte (contracte vinzare-cumparare, mosteniri, etc). In cazul in care bunul atestat in certificat a fos nationalizat, se pot cere despagubiri de la stat.