| KlausKlausFlorin a întrebat:

Buna ziua tuturor.
Mă tot macină o întrebare care nu-i găsesc un răspuns clar.
Zilele legale libere pentru anul asta 2023.
1-2 ianuarie
24 ianuarie
14-16-17 aprilie
1- mai
1-4-5 iunie
15 august
30 noiembrie
1- decembrie
25-26 decembrie
Știu că 3 din 15 zile cât in weekenduri.
Și doar 12 cad în timpul săptămânii.
Vreau să știu asta, Firmele private cum ar fi de mecanica doar de mecanica trebuie sa respecte zilele alea obligatoriu nu?
Pe net zice că trebuie să respecte și firmele private regulile.
Dar as dori pe cineva de aici care cunoștea mult mai bine regulile să-mi zică mai detaliat.
Va mulțumesc
Va rog frumos.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, republicat în 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 139
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
-   1 şi 2 ianuarie;
–   24 ianuarie – Ziua Unirii Principatelor Române;
–   Vinerea Mare, ultima zi de vineri înaintea Paştelui;
-   prima şi a doua zi de Paşti;
–   1 mai;
–   1 iunie;
–   prima şi a doua zi de Rusalii;
–   Adormirea Maicii Domnului;
–   30 noiembrie - Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat, Ocrotitorul României;
–   1 decembrie;
–   prima şi a doua zi de Crăciun;
–   două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.
(2^1) Pentru salariaţii care aparţin de un cult religios legal, creştin, zilele libere pentru Vinerea Mare - ultima zi de vineri înaintea Paştelui, prima şi a doua zi de Paşti, prima şi a doua zi de Rusalii se acordă în funcţie de data la care sunt celebrate de acel cult.
(3) Zilele libere stabilite potrivit alin. (1) pentru persoanele aparţinând cultelor religioase legale, altele decât cele creştine, se acordă de către angajator în alte zile decât zilele de sărbătoare legală stabilite potrivit legii sau de concediu de odihnă anual.
(3^1) Salariaţii care au beneficiat de zilele libere pentru Vinerea Mare - ultima zi de vineri înaintea Paştelui, prima şi a doua zi de Paşti, prima şi a doua zi de Rusalii, atât la datele stabilite pentru cultul religios legal, creştin, de care aparţin, cât şi pentru alt cult creştin, vor recupera zilele libere suplimentare pe baza unui program stabilit de angajator.
(4) Până la data de 15 ianuarie a fiecărui an, se stabilesc prin hotărâre a Guvernului, pentru personalul din sistemul bugetar, zilele lucrătoare pentru care se acordă zile libere, zile care precedă şi/sau care succedă zilelor de sărbătoare legală în care nu se lucrează, prevăzute la alin. (1), precum şi zilele în care se recuperează orele de muncă neefectuate.
  ART. 140. Prin hotărâre a Guvernului se vor stabili programe de lucru adecvate pentru unităţile sanitare şi pentru cele de alimentaţie publică, în scopul asigurării asistenţei sanitare şi, respectiv, al aprovizionării populaţiei cu produse alimentare de strictă necesitate, a căror aplicare este obligatorie.
  ART. 141. Prevederile art.139 nu se aplică în locurile de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie sau specificului activităţii.
  ART. 142
(1) Salariaţilor care lucrează în unităţile prevăzute la art. 140, precum şi la locurile de muncă prevăzute la art. 141 li se asigură compensarea cu timp liber corespunzător în următoarele 30 de zile.
(2) În cazul în care, din motive justificate, nu se acordă zile libere, salariaţii beneficiază, pentru munca prestată în zilele de sărbătoare legală, de un spor la salariul de bază ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de bază corespunzător muncii prestate în programul normal de lucru.
  ART. 143. Prin contractul colectiv de muncă aplicabil se pot stabili şi alte zile libere."
Fata de aceste prevederi angajatorul este obligat sa acorde aceste zile libere, cu exceptiile prevazute, caz in care trebuie sa acorde compensarea cu timp liber sau sa le plateasca, cel putin, cu salariu dublu fata de o zi normala de lucru.

| KlausKlausFlorin explică (pentru Ioandelasal):

Sa înțeleg.
Aici unde lucrez in servis auto acum, aici este Firma Privată.
Trebuie sa se respecte regulile (Codului munci )
Adică să-mi dea liberul normale care sunt anul asta, cele menționate sus?
E corect?

| Ioandelasal a răspuns (pentru KlausKlausFlorin):

Da, este corect, dar mai exista si exceptiile la care ti-am atras atentia.
In orice caz la atelierele auto nu este vorba de o activitate cu foc continuu, care nu se poate intrerupe obiectiv, asa ca ar trebui sa va acorde liber de sarbatorile legale.

| KlausKlausFlorin explică (pentru Ioandelasal):

Va mulțumesc mult