| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua, un angajat poate face rost de statul de plata dacă este plătit prin virament? De unde? Nu mi s-a dat nici fluturaș care știu ca nu e obligatoriu și nici stat de plata nu am primit pentru ca sunt plătit prin virament și după pontaj m-au plătit mai puțin cu o zi și nu mi-au plătit sporurile de week-end și de noapte. Cum pot face rost de stat de plata?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Angajatii NU au voie sa primeasca statul de plata, fiindca salariile sunt secrete si tu nu poti sa vezi tu toate salariile sefilor si colegilor din statul de plata!

Tu trebuie sa primesti pe email sau in mana, un fluturas cu suma incasata si cu taxele virate in numele tau catre casa de asigurari, penise samd.

Poti merge personal la serviciul de contabilitate cu hartia de pontaj si poti verifica NUMAI ce ti se datoreaza tie!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți face dacă a fost emis și există. Dacă nu, există date referitoare la salarul tău în contabilitate se găsesc.

| mi25 a răspuns:

Faci cerere la firma sa-ti elibereze o adeverinta cu veniturile defalcate pe categorii pentru luna respectiva.

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu ai cum, doar fluturașul tău e posibil. De la contabilitate ceri.