| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, cum se calculează salariu net\brut și bonurile nete\brute? Sunt aparte bonurile de salariu? Cred ca mi s-a făcut o nedreptate la plata salariului, eu am venit 8 adică 64 de ore, zile la muncă + încă 2 de week-end 16 ore care sunt plătite 200%, după cele 10 zile am lipsit o zi, firma respectiva mi-a luat o zi de week-end și în loc de 8 zile 64 de ore și 2 zile de week-end 16 ore 200% mi-au plătit 9 zile 72 de ore și o zi de week-end 8 ore 200%, practic ziua lipsa am avut-o libera și plătită dar după părerea mea trebuia sa mai am o zi libera și plătită sau sa îmi plătească pe ziua de sâmbătă 4 ore 200% și ziua lipsa ca o zi normala pentru ca eu la treaba am pierdut bani. Ce păreri aveți, credeți ca este legal chiar dacă e vreun regulament interior? Menționez ca eu sunt venit la aceasta firma prin agenție de recrutare și sunt închiriat la firma la care lucrez.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Codul Muncii:
Art. 142. [compensarea muncii în zilele de sarbatoare]
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
Deci nu-i obligat sa-ti dea 200% decat daca este prevazut in contract.
Ai aici si un calculator de salariu: http://www.calculator-salarii.ro/calcul-salariu-net/

| Stefcos a răspuns (pentru Salontanul):

Pai pe fluturaș celalalt zi de week-end este plătită 8 ore 200%.

| Stefcos a răspuns (pentru Salontanul):

Ar putea spune ca, pai da dar cum ar veni ai văzut într-o zi și liber și plătit cred ca este singura explicație plauzibila adică 4 ore duble însemnând 8 mi le-a dat liber și 4 ore 200% mi-le-a plătit.