| Calin_Valeriu_Cosmin_1982 a întrebat:

un avocat gasesc si eu pe aici

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt avocat dar am fost jurist, in prezent sunt pensionar. Pune intrebarea aici sau scrie-mi pe privat. Da toate detaliile necesare pentru un raspuns precis si, daca stiu, o sa-ti dau un raspuns concret.

| Calin_Valeriu_Cosmin_1982 explică (pentru Ioandelasal):

Am divorțat în timpul casatoriei părinți mi-a dat 300 de metri pătrați. Mi ia trecut în rol la.primarie..nu mia făcut acte de vânzare sau altceva.pe acest teren am ridicat o casa. fără autorizație..sau cadastru...iar acum fosta soție a băgat partaju.se poate împărți casa..sau poate sa facă partaj pe aceasta casa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Calin_Valeriu_Cosmin_1982):

Daca aceasta casa a fost construita pe timpul casatoriei atunci este bun comun si intra in masa bunurilor partajabile, de regula fiecare are jumatate din bunurile comune.
Daca ai construit casa inainte de casatorie atunci este bun propriu si nu intra in masa bunurilor partajabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba pe avocatnet.ro

| Calin_Valeriu_Cosmin_1982 explică (pentru anonim_4396):

Am intrebat dar nu mi-a raspuns nimeni