| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!

Vin cu o mica problema, dar si o curiozitate la finalul problemei.

Stau la casa, cu vecinul din stanga au fost neintelegeri intre bunici (au murit) si neintelegerile vad ca tot continua, eu unu nu am vreo chestie cu ei, in fine; doresc sa ma leg la reteaua de canalizare si inginerul a gasit o solutie, adica conducta sa treaca pe podul vecinului din stanga. Cand a auzit, vecinul a spus ca nu este de acord si ca nu-mi da voie, ca este pamantul lui. Eu i-am spus ca tot ce se strica (o bucata din pod), o sa repar eu, pe banii mei, dar nu am cu cine ma intelege. Acum vine intrebarea, podul din fata portii, al cui este? Eu stiu ca este legat de drumul public, nu al proprietarului din casa respectiva. Ce solutie credeti ca se poate aplica?
Si curiozitatea mea este: In caz ca parintii mei vor sa-mi treaca casa pe munele meu, am nevoie de acordul vecinilor? Eu stiu ca acordul vecinilor este doar in cazul de constructie

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Terenul respectiv poate fi proprietatea vecinului sau proprietate publica a unitatii administrativ-teritoriala. Intereseaza-te la primarie sa vezi care este situatia.
2.Pentru trecerea casei pe numele tau, indiferent de actul juridic prin care se face (contract de vanzare-cumparare, contract de donatie, etc) nu este nevoie de acordul vecinilor.

| JustMatt a răspuns (pentru Ioandelasal):

Va multumesc frumos.
O sa ma interesez la primarie sa stiu exact cum stau lucrurile, cand am fost la primar, el nu mi-a spus nimic. Inginerul care se ocupa cu conectarea la reteaua de canalizare a spus ca este drum public, si asa stiu si eu. Cum am eu podul curtii, asa are si el, si din cate stiu eu, podul care uneste curtea proprietarului cu un drum comunal nu este al proprietarului (de exemplu in actele parintilor mei de proprietate, nu sunt trecuti acei metrii patrati, ci masuratoarea incepe fix unde este poarta spre interiul curtii).

1 răspuns: