| Ionel2023 a întrebat:

Bună ziua grup, am și eu o întrebare și aș dori un sfat. Am cumpărat o căsuța destul de recent, casa fiind din caramida arsa, adică o căsuța veche dar într-un stadiu bun. Ce mă macină pe mine este problema următoare, vecinul meu dorește să se lege la canalizare și dorește sa facă canalizare, șanțul intre casa mea și a lui care sunt cam apropiate una de cealaltă cam la o distanță de 1, 5M maxim. Intrebarea mea este îmi poate afecta casa mea lucrarea lui de branșament la canalizarea orașului? Casa lui fiind construcție noua cu fundație și a mea nu. Voi ce părere aveți? Să-mi dau acordul sau nu ca poate sa facă intre casa lui și a mea?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu i-am dat acordul vecinului meu. Ba mai mult, teava nu trece pe limita (fix pe limita e gardul dintre noi), ci integral pe proprietatea mea, intre gard si casa.
In final am facut bine, pentru ca am facut niste modificari intre timp, iar acum ma folosesc si eu de ea.
Eu am avut doar un metru, la tine fiind 1 metru si jumatate, se poate indeparta mult se casa ta, astfel ca nu va fi afectata.

| darrio2007 a răspuns:

Pe tine te afecteaza in mod clar.

| Ionel2023 explică (pentru darrio2007):

Cu ce m-ar putea afecta?

| darrio2007 a răspuns (pentru Ionel2023):

Se slabeste rezistenta zidului pe unde va săpa santul. Pentru că nu ai fundatie.

| relian a răspuns:

Ai casa din caramida, dar nu are fundatie, aia da casa laughing dar pe ce anume au zidit aia caramida aia? Au pus-o direct pe pamint sau ce povesti spui tu aici?

Vecinul tau poate sa sape canalizarea si fara acordul tau, asta daca sapa pe terenul lui.
Daca iti afecteaza tie casa? Tot ce se poate, daca casa ta sta direct pe pamint, e posibil unde se sapa acel sant, ca pamintul sa se lase.

Avind in vedere ca casa ta nu are fundatie, se poate lasa si asa, terenul la un mom dat, chiar daca nu sapa nimeni, pamaintul se mai misca uneori, asa ca poti pati ceva si fara ca vecinul sa sape.

Pina la urma ala sapa un sant cit sa bage o teava, nu cred ca iti va afecta tie casa mai mult decat e posibil sa fie afectata si fara ca cineva sa spate un prapadit de sant.

Asa ca lasa omu sa faca canalizare, nu te pune rau cu vecinii, nu e ceva moft, vrea omu sa faca ceva ce este necesar, ce are nevoie neaparat.

Dar vecinu tau, face canalizarea dupa ce face casa laughing frate ce oameni, dar na, asa e la romani, ce se face prima data, ei fac ultima data, e bun si asa rau, ca la neoameni.

El putea evita toata astea, daca primul lucru ar fi facut canalizare, aia se face prima data, canalizare, apa, gaz, etc astea se sapa pe unde nu afecteaza pe altii, ori sa ceara aprobare de la altii, instaleaza canalu, apa, dupa torna fundatia si construieste casa.

De proceda asa acum era deja gata, nu mai era nevoie sa sape santuri pe la tine, ori pe unde vrea el sa duca canalul ala.

O alta idee, dar nu stiu daca prin RO sunt astfel de masinanrii, exista un fel de scula pe benzina, ca o lama, ceva daca vrei ca o drujba dar f f mare, care sapa sant doar cit intra teava, atit.

Masinaria asta arata ca un buldozer in miniatura, f micut, e un motor motornian sau benzina, in fata are lama de care spun in genul unei drujbe, sapa aia de zici ca intra in brinza, daca nu e terenul cu stinca.

Am fost de fata cand cineva o sapat pe aici un sant f lung pentru a baga teava de apa, vreo 2 sute de metri, mergea masinariua aia, nu-ti vine sa crezi.
Nu stiu de au romanii asa ceva, dar am zis ca idee.Lama aia se pune fctie de cit de lat vrei sa fie acel sant si nu deranjeaza malurile, ori vecinatatile.

Mai sunt masinarii, dar astea is ceva mai mari, care baga teava asa direct fara sa mai sape santuri.Tot pe aici prin SUA am vazut, astia asa instaleaza conducte daca vor sa treaca o sosea, un drum etc, nu sparge drumul baga cu o masina teava asa direct prin pamint si iese exact unde vor ei sa iasa, ori sa o duca.

Am zis sa iti spun, macar ca idee. Daca vecinul tau sapa la cazma, atunci eu zic ca nu ai de ce sa iti afci griji, o sa sape o cazma latime, hai una si jumate maxim, atit o sa fie laltimea santului, nu cred ca afecteaza ceva la tine.