| DaTRoll a întrebat:

Vreau sa imi vand mașina. Ea este pe numele tatalui meu care este decedat si nu am facut succesiunea la masina pentru ca am o soră in America si ii este foarte greu sa faca o procura. Cum o pot vinde?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si in SUA poate face procura, la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei si ti-o trimite prin posta.
Nu poti vinde legal masina fara sa fii proprietar si cumparatorul nu o poate inmatricula.

| Violleta2022 a răspuns:

Masina se poate vinde doar de propietarul ei, sau cu procura de la propietarul ei.
In cazul vostu, nu poti vine un bun care nu-ti apartine!
Pana nu faceti succesiunea, nu poti vinde nimic (asa spune legea).
Cat priveste sora ta, de fapt, chiar poate sa faca procura in America, ca exista Consulat ori Ambasada Romana acolo, doar ca nu are ea chef sa mearga la ambasada.
Singurul lucru pe care-l poti face acum, este sa o convingi pe sora-ta a-ti dea procura sa poti demara actele succesorale, in urma decesului tatalui si totodata sa te imputerniceasca sa vinzi bunurile tatalui, in numele ei.