| anonim_4396 a întrebat:

Am un teren intravilan si o casa si vreau sa le dau spre vanzare. Ambele sunt trecute pe numele mamei mele care e decedata. Ca sa le pot vinde, trebuie sa am succesiunea facuta. Mai am un frate. El ar vrea ca la succesiune, sa-i trec lui casa si terenul cu pricina, sa le poata vinde el dar sa nu imparta banii cu mine. Succesiunea nu am facut-o inca. Pot vinde terenul si casa chiar daca nu am inca succesiunea facuta daca ma inteleg cu cumparatorii sa faca ei actele si ce mai trebuie, fara stirea si prezenta fratelui meu? Pot face succesiunea fara ca fratele meu sa semneze?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti vinde fara fratele tau si nici el fara tine.
Este adevarat ca se pot vinde drepturile succesorale dar numai ce ti-ar reveni tie, daca doar voi 2 sunteti mostenitori atunci poti vinde doar jumatate din masa succesorala.
In acest caz vei primi mai putin decat ai primi daca ai vinde impreuna cu fratele tau, fiindca este sigur ca persoana care cumpara va mai trebui sa cheltuiasca bani pentru procedura succesorala si partajul, daca fratele tau nu ar fi de acord cu procedura succesorala si cu vanzarea.
In procedura succesorala va trebui sa se prezinte si fratele tau, fiind citat de notar. Daca nu se prezinta atunci notarul va da o incheiere de trimitere in instanta si aceasta poate judeca si fara prezenta fratelui, dar asta inseamna o cheltuiala mult mai mare decat la notar si rezultatul va fi acelasi, fiecare va mosteni jumatate din masa succesorala.
Cel mai bine este sa te intelegi cu fratele tau, sa faceti procedura succesorala la notar si apoi sa vindeti impreuna.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

De unde ideea asta sa va jefuiti unul pe altul de toata avere? Se face succesiunea, care va da parti egale, dupa care se vinde si se impart banii. Daca nu va intelegeti, va judecati si se stabileste in instanta.

| Teo29 a răspuns:

Nu se poate face, trebuie totul la notar, dar cel mai simplu e in instanta ca presupun ca nu va veti intelege amiabil ( in instanta se decide clar ) si iesiti si mai ieftin...