| mudavu55 a întrebat:

Cine poate ridica ajutorul de inmormantare (Eu port numele tatalui decedat, iar sora este casatorita si vreau ca ea sa ia banii!?)

Răspuns Câştigător
| sidy a răspuns:

Ajutorul de inmormantare il poate ridica cine are chitantele cu cheltuielile de inmormantare si certificatul de deces.
La noi, de aceasta problema, se ocupa firma de pompe funebre care se ocupa de inmormantare...
Tu mergi doar, la Casa de pensii sa ridici banii, cind te planifica ei!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oricine are certificatul de deces si o chitanta de cheltuieli de inmormantare. Faci o cerere, te duci cu copie dupa buletinul de identitate si o primesti. Eu am ridicat pentru bunica mea desi ma casatorisem intre timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt a ridica ajutorul de inmormantare este nevoie de certificatul de deces + o adeverinta de la preot cu numele persoanei care a suportat cheltuielile de inmormantare. Peroana respectiva se prezinta cu BI/ CI si cu actele de mai sus.