| 01silviaaaa a întrebat:

Bunaaaa TPU.
Am o intrebare care ma "macină" încă de la 14 ani de când mi-am făcut buletinul și de când am vazut ce față am in buletin. Abia asteptam sa fac 18 sa îl schimb...
Însă am observat ca îmi expira pe 9.11. 2021 adica când o sa fac 19 ani.
Anul asta când fac 18 (09.11.2020)se poate sa îmi fac alt buletin chiar dacă îmi expira anul viitor la 19?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca ai obtinut prima carte de identitate abia la 15 ani. O poti preschimba cu maximum 180 de zile inainte de expirarea actualei CI, nu o poti preschimba cand implinesti 18 ani.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca il declari pierdut.

Chiar nu pricep faza cu poza din buletin. Nu e ca si cum il porti agatat de gat. Buletinul il porti in portofel si il folosesti ici colo. Ce e asa imoortanta poza aia? Nu ii pasa nimanui