| kalex a întrebat:

As avea si eu o intrebare! Eu fac 18 ani in februarie 2020. Eu mi-am schimbat buletinul in 2017 deoarece eu cu parintii mei ne-am mutat. Pe buletin scrie ca expira in februarie 2021, dar am inteles ca acesta este obligatoriu sa fie schimbat la 18 ani.
Oare au gresit la primaria cand au pus 2021 sau chiar nu trebuie sa il schimb pana atunci?

(scuzati daca intrebarea nu este bine structurata, este tarziu cand am scris-o!)

Multumesc in avans happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai inteles bine. Valabilitatea cartii de identitate expira la data inscrisa, in cazul tau in luna februarie 2021, asa ca nu trebuie preschimbata pana atunci.

9 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Buletinul il schimbi cand expira, nu cand implinesti 18 ani.

| Catrice a răspuns:

Chestia cu schimbatul buletinului la 18 ani e fiindcă la 14 când îl faci, acela expira cand devi major.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

De fapt e vorba de poza.
De-asta iti da valabilitate asa mica.
Ca arati altfel la 14 ani fata de 18.
Daca ai observat, batranii au cea mai mare valabilitate pe actele de identitate, 20 de ani 30 de ani, sau chiar nelimitat.
Ia uite-te pe buletinu lu mamaie si vezi cat are valabilitate? happy

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare ca a zis altceva? Ea n-a mai detaliat, raspunsul era evident.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Cum era evident, ca n-a pomenit nimeni de poza, ca nu mai corespunde happy
de unde reiese de aici?

| InYourMind a răspuns:
"schimbatul buletinului la 18 ani e fiindcă la 14 când îl faci, acela expira cand devi major."

dar nu e cazul, ca nu ii expira buletinu baiatului la 18 ani, ci peste 2 ani.
Probabil ca nu au luat in considerare ca cineva poate pierde buletinu scos la 14 ani, sa-l piarda si sa-si faca altul la 17, unde ar arata mai aproape de infatisarea lui actuala.
Asta cred ca s-a intamplat.
Dar oricum daca te duci si te certi cu obositele alea plictisite, de bugetare frustrate, tot te pun sa il faci, si te mai trimite si de 2 ori acasa dupa acte de care "ai nevoie" la eliberare si nu le ai la tine, daca le enervezi laughing
daca te pui cu bugetarii si birocratii n-o sa ai nici o data castig de cauza cu asa oameni.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu chestia cu valabilitatea.
Dar ce, în aia 7-8 ani cat are valabilitate buletinul, unui adult nu i se poate schimba chipul pana sa ii expire?
După o operație estetica într-o luna e altcineva laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Pai una e 14-18 ani, si alta e 22 -30 ani.
La 14 ani e omu la pubertate, i se mareste capatana, ii creste barba, tulei la puta, laughing se maturizeaza,
dupa 22 23 de ani nu te mai schimbi asa mult, eventual te mai ingrasi cu vreo 4-5 numere, dar nu ti se mai schimba fizionomia asa rapid.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești minor, schimbi buletinul la 4 ani. Și dacă îl făcea la 17 îl schimba la 21.
Ești major, mai stai câțiva ani.