| Crina00991 a întrebat:

Bunica mea este născuta in Septembrie 1957, având o căsnicie de 38 de ani. Bunicul avea pensie de boala si a lucrat 33 de ani in câmpul munci. El a murit in 2007 bunica rămânând cu 3 copii ( majori ), cand ar putea sa ia pensia de urmaș (soție supraviețuitoare)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunicul a murit in 2007? Nu cumva ai scris gresit si a murit in 2017?
In orice caz bunica ta, daca nu are dreptul la pensie si nu lucreaza, trebuia sa depuna cererea de pensie de urmas imediat dupa decesul bunicului, chiar daca atunci nu avea varsta standard de pensionare, ar fi primit pensie 6 luni.
Poate depune cererea de pensionare abia in iulie 2018, atunci va avea varsta standard de pensionare, conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare.

| Crina00991 explică (pentru Ioandelasal):

Nu, bunicul a murit in 2007 si a luat acele 6 luni.

| Crina00991 explică (pentru Ioandelasal):

Si cu cate luni inainte se depune dosarul de pensionare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Crina00991):

Atunci sa depuna cererea in prima zi lucratoare din luna iulie.