| sabin2766 a întrebat:

Ca sa devii mediator este necesara si facultatea de drept?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este neaparat necesara, nefiind o conditie prevazuta de L.192/2006 privind medierea, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.7. Poate deveni mediator persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) are capacitate deplină de exerciţiu;
b) are studii superioare;
c) are o vechime în muncă de cel puţin 3 ani;
d) este aptă, din punct de vedere medical, pentru exercitarea acestei activităţi;
e) se bucură de o bună reputaţie şi nu a fost condamnată definitiv pentru săvârşirea unei infracţiuni intenţionate, de natură să aducă atingere prestigiului profesiei;
f) a absolvit cursurile pentru formarea mediatorilor, în condiţiile legii, sau un program postuniversitar de nivel master în domeniu, acreditate conform legii şi avizate de Consiliul de mediere;
g) a fost autorizată ca mediator, în condiţiile prezentei legi."

| CataC a răspuns:

Salut
Intr-un timp nu era, erau suficiente studii superioare si ulterior cursuri de mediator (la nivel de 2006).
Intre timp nu stiu, te poti informa ep situl lor.
Bafta

| Azµre a răspuns:

Da, este necesară!

| doc69 a răspuns:

Nu este obligatoriu sa ai facultatea de drept

| dip2dip a răspuns:

Eu consider ca nu este obligatoriu sa devii absolvent la facultate a de drept
Caracteristic acestei profesii este faptul ca ea poate fi exercitata de oricine, si nu doar de cei cu studii juridice la baza. Insa daca ai facuta facultatea, potii avea anumite beneficii...Nu stiu exact cate si nu vreau sa scriu prostii...Intereseaza-te la cineva specializat pentru mai multe detalii!