| parrad0xx a întrebat:

Cam cat o sa ia un notar daca legalizeaza un contract de inchiriere pentru un apartament de 2 camere si proprietarul si chiriasul sunt persoane fizice.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Notarul nu "legalizeaza" un contract de inchiriere, se legalizeaza doar copii de pe diverse acte. In acest caz, la cererea partilor, notarul poate autentifica contractul de inchiriere si onorariul este calculat la o suma egala cu valoarea chiriei pe intreaga perioada de inchiriere. Sunt doua transe procentuale: pana la 5.000 lei onorariul este de 1%, dar nu mai putin de 30 lei iar peste 5.000 lei onorariul este de 50 lei plus 0, 5% la ce depaseste 5.000 lei. La aceste sume se adauga TVA de 24%(daca notarul este platitor de TVA). Nu are importanta daca proprietarul si chiriasul sunt persoane fizice ori juridice, onorariul se calculeaza la fel. Numai bine!