| anonim_4396 a întrebat:

Daca de exemplu inchiriezi un apartament si se strica un electrocasnic, cui este datoria sa plateasca reparatia? Chiriasul sau proprietarul?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de cauza care a dus la defectiune.
Daca defectiunea a aparut ca urmare a vechimii aparatului si fara vreo vinovatie din partea chiriasului atunci proprietarului ii incumba reparatia.
Daca defectiunea este urmarea unei actiuni sau inactiuni a chiriasului atunci acesta trebuie sa plateasca reparatia.