| alexalexandrusincerul a întrebat:

Cand se incheie un contract de inchiriere trebuie sa mearga si chiriasul la ANAF cu proprietarul?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa mearga, doar proprietarul este obligat sa inregistreze contractul de inchiriere, deoarece el obtine venit.

| alexalexandrusincerul explică (pentru Ioandelasal):

Proprietarul insista sa merg si eu, ca asa trebuie, zice el.Ce pot face? De ce credeti ca insista?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Nu este adevarat, chiriasul nu trebuie sa mearga.
De ce insista proprietarul n-am de unde sti, intreaba-l pe el.

| alexalexandrusincerul explică (pentru Ioandelasal):

As vrea sa renunt la acest apartament. Pot renunta fara probleme daca nu am contractul inca? A zis ca il tine pentru mine. L am vizionat acum doua zile

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Daca n-ati incheiat contractul de inchiriere poti renunta fara probleme.

| alexalexandrusincerul explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru raspunsuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, doar proprietarul

| Holiday a răspuns:

Contractul se incheie intre proprietar si chirias. Apoi inregistrarea lui este datoria proprietarului. Nu e necesara prezenta chiriasului.