| WiiFii a întrebat:

Cam cat se da amenda daca te prinde politia ca mergi fara maini pe bicicleta pe o sosea principala?

Un prieten a luat 300 ron amenda si mi se pare cam mult, el, din cauza sperieturii nu putea sa zica cum de i-a dat amenda asa mare. Spunea ceva despre 100 ron pentru ca ai mers fara maini si 200 pentru ca este minor. Ha? Deci daca esti minor primesti amenda? Probabil din cauza sperieturii.

Anyway prea de tot sa fie 300ron ca mergi fara maini pe bicicleta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul sub 14 ani nu raspunde contraventional. Peste 14 ani primeste amenda, doar ca limitele minima si maxima ale amenzii se reduc la jumatate (OG nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor). In mod normal, pentru contraventia savarsita, amenda era de la 402 lei la 536 lei(OUG 195/2002, art.101, pct.8) si pentru minor era de la 201 lei la 268 lei. Poate a mai savarsit si alta contraventie, numai asa se explica a l-au amendat cu 300 lei. Numai bine!

| harciog a răspuns:

Pe mine ma intrebau;-Bataie sau amenda la taica-tu.Iti poti da seama ce alegeam.Mi-era mai frica de tata decit de militie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am auzit de asa ceva. Oricum, copiii trebuie sa mearga pe trotuar, sau prin parcuri, nu pe sosea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si-a batut joc de el. Eu il bateam cu bicicleta-n cap pana il compatimeam. Cade prostu' in fata masinii si intra un om nevinovat in puscarie (distrus psihic), pastele mamii voastre!

| WiiFii explică:

Deci eu eram in spatele lui, eram mai multi cu bicicletele, el a vrut sa fie "ciumeg" si a mers fara maini, nimic altceva. Are 17 ani, dar totusi mi se pare prea mult 300 ron.

Alt prieten care a fost si el cu noi, a fost prins de politie ca mergea fara casca pe scuter si amenda lui a fost de 60 ron.