| denisTiky a întrebat:

Daca mergi cu un cross de 125cc pe drum public ce iti face politia daca te prinde si esti si minor?

p.s: cross-ul nu este omologat pentru drumurile din UE

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai peste 14 ani si discernamant atunci se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa sau chiar privativa de libertate, avand in vedere ca ai savarsi cel putin 2 infractiuni: conducerea fara permis si a unui vehicul neinmatriculat. De asemenea vei fi si amendat, pentru lipsa ITP si RCA.
Daca ai sub 14 ani poti fi pus doar sub supraveghere, minorii sub 14 ani nu raspund penal si nici contraventional.
In schimb, in ambele cazuri, poate fi pedepsit penal parintele sau persoana care ti-a incredintat motocicleta.

| denisTiky explică (pentru Ioandelasal):

Se face itp si rca la cross cu care teoretic trebuie folosit pentru teren off road si care nu e omologat pentru strada ue?

| Ioandelasal a răspuns (pentru denisTiky):

Da, daca mergi pe drumuri publice, tu asa spuneai in intrebare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doua dosare penale pentru conducere fara permis si pentru conducerea unui vehicul neinmtatriculat. O nimic toata