| anonimulll12345 a întrebat:

Cand mergi cu avionul din Romania in alta tara UE, exista o limita la cati Euro poti sa ai la tine? Nu o sa am lei deloc, doar Euro

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista prevazuta o limita maxima dar daca ai peste 10.000 euro suma totala trebuie declarata la vama.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai voie la echivalentul a 10.000 euro cash. Ce e peste trebuie declarat la vama

| doctorandus a răspuns:

Nu e o limita, dar peste 10 mii Euro poti fi invitat sa justifici provenienta lor, altfel intri la spalare de bani.

| relian a răspuns:

Poti lua pana in 10 mii, fara sa declari nimic.In fiecare aeroport scrie pe undeva daca ai ceva de declarat.Banui in cazul in care ai mai mult de 10 mii trebuie sa declari, altfel in cazul in care esti prins, ti se va confisca toata suma, plus te mai baga aia si prin tribunale sau mai stiu eu ce alte chestii.

Si daca mergi cu avionul in RO de la un oras la altul aceiasi lege se aplica, asa este cu avionul regula.

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Banii se țin pe card mai ales călatoresti. 100euro acolo de nevoie nu interesează pe nimeni

Răspuns utilizator avertizat