Întrebare recomandată | mgtow a întrebat:

Cand voi fi pensionar si ma cazez la un azil de batrani (unul bun nu unul fara conditii decente) si vorbesc cu patronul/a sa ii las apartamentul unde am locuit in schimbul ingrijirii pana voi muri ar accepta acordul? Sant ferm convins ca ajung mosneag singuratic si de aia va intreb poate cunoaste-ti un caz similar si cum a procedat. Nu am de gand sa platesc pe cineva sa vina ca in ziua de azi te omoara in propria casa cine vine si nu cunosti.

Răspuns Câştigător
| Jameson a răspuns:

Ce ma faci sa rad...
E bine sa iti asterni de acum batranetea.
Cum iti asterni asa dormi.

29 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incheia un contract de intretinere, pretul fiind tocmai costul intretinerii pana la deces si inmormantarea. In acest contract tu ai dreptul sa locuiesti in apartament pana la deces.
Daca vrei la azil atunci mai bine vinzi apartamentul si o sa ai o suma de bani pe care s-o folosesti pentru plata azilului si ceva bani de buzunar.
P.S. Ce te grabesti asa, esti inca foarte tanar!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Va fi mai mult decât de acceptare!
Mai ai speranță să ajungi "tataie", la ce stres cotidian este?
Pa, pa.

| mgtow explică (pentru Legiuitoarea):

Ma cunosti binisor miss, aproape zilnic ma gandesc la asta dar am auzit de la cineva ca si-a dat casa pentru un loc in azil si l-a cazat intr-o camera cu conditii stas si mancare buna. Bye.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru mgtow):

Bună.
Privește partea plină a paharului dar de sus, nu din laterală.
Vine și soarele pe strada ta, speranța moare ultima.
Lasă azilul, speră în clipa când vei cunoaște femeia de care să fii fericit și îngrijit, un copil trebuie să fie și el pe lângă voi.
Numai bine.
Pa, pa.

| mgtow explică (pentru Legiuitoarea):

In zadar acum nu mai e asa bine si sa zici ca o sa fie vremuri mai bune, totul e inutil si trist referitor la relatii.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru mgtow):

Bună.
Nu mai fi așa pesimist, la 21 de ani ți-ai pierdut toată speranța!
Da ce bre, ești nebătut sau "neîncălecat" de vezi totul în negru?
Sunt alții mult mai înaintați în vârstă, șoferi de tir și tot și-au găsit jumătatea.
Și acum să ne fie vorba între noi, pe ele cine Doamne iartă-mă cale ferată le fac? Nu bărbații?
O zi bună și drum bun, șoferaș (să nu uiți semnalizarea plecării de pe loc!).
Pa, pa.

| neutrino a răspuns:

Da. Se poarta.

| EmaS a răspuns:

Da se poate cu pensia si cu apartamentul pe care il ai. Dar de ce te gandesti la azil, poate ca o sa ai o familie, copii si nu o sa fie cazul.

| mixxjim a răspuns:

Mai ai o gramada de timp pana atunci, conditiile se vor schimba foarte mult, o sa vezi la momentul cu pricina. Cine stie daca vor mai fi azile sau daca vom mai avea case proprietate... Sa fii sanatos si fericit, cauta o fata serioasa si traiti frumos, nu mai gandi asa de la 18 de ani!

| mgtow explică (pentru mixxjim):

Am 21 si nu mai am speranta ca ma incurc cu una, e greu si imposibil pentru ca voi fi sofer si nici timp nu am sa imi caut jumatatea + ca sant vai si amar de viata lor.

| mixxjim a răspuns (pentru mgtow):

Hai lasa, nu mai fi asa de suparat si nu jigni toate femeile, chiar nu sunt toate niste prapadite, mai sunt si femei cumsecade pe lumea asta happy O sa gasesti ceea ce-ti trebuie la momentul potrivit, nu trebuie sa cauti tu in mod special ceva. Si soferi sunt atatia in lumea asta, toti au familie, nu este deloc imposibil. Sanatos sa fii, nu mai fi asa de incrancenat cu "nu" in brate, oricum ti se intampla ceea ce trebuie sa se intample happy Ai terminat cu examenele, gata?

| mgtow explică (pentru mixxjim):

Am avut probleme cu un nenorocit de politai care m-a executat de 2 ori la autobuz, stres si na acum dau iar, sant si cu atestatul apoi mi-a zis cineva ca ma ia sa prind experienta si cu salariu desigur.

| mgtow explică (pentru mixxjim):

Omul cand alege un drum nu se mai schimba deloc si eu nu mai am solutie de rezolvare e prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai baiat, esti destul de tanar sa te gandesti la asa ceva, ai o viata de trait nu o viata de murit. Nu sti ce iti rezolva viata asa ca dai inainte cu tupeu

| stpu a răspuns:

Nu e mai bine sa vinzi apartamentul si cu banii primiti iti asiguri un trai la azil, atat timp cat iti ajung acei banuti?winking
Si eu sunt ferm convins ca o sa mor tarziu, dar nici gand de azil. Eu ma gandesc la o fetita de vreo 20 de ani sa ma ingrijeasca la batranete laughing Macar sa mor privind ceva frumos

| mgtow explică (pentru stpu):

Daca esti in stare sa o educi bine nu te va lasa la greu, sant destui copii care nu le poarta grija parintilor cand ajung fara putere.

| stpu a răspuns (pentru mgtow):

La 20 de ani nu mai ai ce sa educi...

| KodrutZ a răspuns (pentru mgtow):

Nu cred ca se referea la fetita proprie (aka "copilul lui") - saluttraim, corecteaza-ma daca gresesc. Spetsnaz, daca nu esti tantalau, ar trebui sa poti avea grija de tine pina dai coltul. Nimic nu te opreste sa ai grija de tine astfel incit sa nu ajungi o leguma. Treaba asta cu ingrijitul la batrinete e un mit bagat in subconstientul colectiv.

| stpu a răspuns (pentru KodrutZ):

Normal ca nu ma refeream la copilul meu, ci la o bunaciune gata sa-ti aline batranetea laughing
E dimineata, se prinde si el mai greu big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru stpu):

Asa e, e frig dimineata si nu se prinde nici macar laptele la ora asta.winking

| slowswag a răspuns:

Daca ai copii educati, vor avea ei grija

| FrumoasaTa a răspuns:

Daca ar fi un patron bun ar fi foarte ok

| byeddy a răspuns:

Cu siguranta ar accepta deoarece pensionar vei fi pe la 60 si ceva iar speranta de viata e destul de mica la noi. Iarasi cred ca o sa se uite la tine si o sa astepte sa te vada"dus" pentru a pune mana pe apartament.

| abcabcabc a răspuns:

Daca ai copii educai frumos te vor ingriji ei

| rekinu94 a răspuns:

Pai eu zic ca e mult mai bine sa-ti vinzi apartamentul, dar daca tot intri in azil poti sa il lasi fara sa -l vinzi. Daca ai copii sau alte rude mai bine il lasi lor, altfel faci o risipa, mai bine il dai cuiva drag daca tot il dai gratis.
Gandeste-te bine inaitne sa faci o greseala care ar putea ajuta pe-o ruda deata.
O zi buna!

| Pnk a răspuns (pentru rekinu94):

Nu il da gratis.Il da pentru a primi un loc in azil si pentru a fi ingrijit.Si da, se poate mai ales ca acum majoritatea se bazeaza pe ceva de genul.

| Pnk a răspuns:

Eu ti-as sugera altceva.Decat sa dai "statului" apartamentul ala, mai bine iti angajezi o ingrijitoate care sa ii lasi mostenire apartamentul. Multa lume face asa si eu cunosc persoane care fac lucrul asta.Ingrijesc varsnici pentru casa.happy

| eXecutor a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa nu te gandesti de acum la asa ceva, esti tanar traieste-ti viata, si abia atunci cand o sa ai un nivel avansat de gandire, vei sti ce sa faci mult noroc!

| puiu1953 a răspuns:

Salut.Sunt sigur ca vei gasi dar oare este bine? Nici unu nu stim cat traim si asta ar fi o problema.Din prisma patronul/a una este 10, 15 ani alta 20, 25.Sa nu regreti alegerea facuta.Conditiile decente sunt schimbatoare, duta timpuri si oameni.