| nastaseelenacristina a întrebat:

Buna ziua, fratele meu este in proces de divort au un copil de 2 ani si sotia lui l-a instiintat ca trimite ancheta sociala la el.Mentionez ca fratele meu a locuit cu sotia si minorul in apartamentul cumparat de el pe vremea cand nu erau casatoriti, acum sta la parintii mei ca sa nu mai fie certuri, dar sotia a trimis citatie cum ca va veni ancheta sociala la fratele meu adica la locuinta parintilor mei ea uitand ca unde locuieste acum nu este casa ei(mentionez ca la locuinta unde sta acum ea sunt conditii mai bune apartamentul find renovat dar sunt conditii decente si la casa parintilor mei)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la mesajul privat.
Daca fratele tau doreste ca domiciliul minorului sa fie stabilit la el si acesta sa fie in apartament atunci poate solicita si el ancheta sociala.
In orice caz repet si ce ti-am spus in mesajul privat: fratele tau sa angajeze un avocat bun, specializat in asemenea cazuri, acesta il poate sfatui si reprezenta in cunostinta de cauza, dupa ce a studiat dosarul.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ancheta sociala este pentru aflarea conditiilor de crestere posibile pentru copil.
Cand vor veni cei cu ancheta sociala, fratele tau sa le arate actele de proprietate a apartamentului, din care reiese ca EL l-a cumparat inainte de casatorie si in continuare este DOAR pe numele lui!
La prezentarea unui asrfel de extras CF se va intoarce roata: fosta nu va avea o adresa la care "sa asigure conditii decente copilului", care astfel va putea fi dat in custodia tatalui. Iar mama va putea fi obligata sa plateasca banii de intretinere pentru copil.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca femeia (fost nevasta) a trimis special comisia la adresa parintilor unde locuieste acum si fostul ei sot, nu din greseala ci voit, tocmai pentru a se contata ca fostul ei sot locuind cu parintii, nu au conditii prea bune sa locuiasca acolo cu un copil de 2 ani, ca copilul sa-i fie incredintat numai ei.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Trist.
https://www.tpu.ro/utilizator/scyw
Trimite-i un mesaj, știe cel mai bine ce și cum.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Și unde e întrebarea?

| nastaseelenacristina explică (pentru BumiWolfie15):

Intrebare este cum sa procedeze in aceasta situatie casa unde sta ea find a lui si prin ancheta sociala vrea sa demonstreze ca ea are conditii mai bune de locuit dar acea casa nu e a ei, nu poate nici sa o dea afara cu copilu ca tot el pica prost

| Wr3nch a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Pai nu o da afara cu copilul o da afara pe ealaughing) Si poate face asta daca aparta, mentul a fost cumparat de el inainte de casatorie. Doar nu e prost sa ii dea si apartament moca.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Cheamă poliția! Dacă e proprietatea doar a lui are dreptul să dea afară pe oricine vrea. Normal dacă nu au peste 5 ani de căsătorie fiecare pleacă cu ce a venit, doar copilul se decide unde trebuie să stea.
Oricum ăia de la ancheta socială nu ar trebui să fie atât de bătuți în cap încât să nu verifice a cui e casa.

| BumiWolfie15 a răspuns (pentru BumiWolfie15):

Da, în privința copilului e mai greu, în special că e bărbat și cu treburile casnice e mai greu. Dar, tot nu e necesar să fie cu ea copilul. Custodie comună la domiciliul tatălui. Își roagă părinții să îl îngrijească dacă e nevoie. Oricum nici locuința părinților nu cred că e deplorabilă.

| nastaseelenacristina explică (pentru BumiWolfie15):

Multumesc pentru raspuns, cu Dumnezeu inainte