| anonim_4396 a întrebat:

Cardul de debit din RO poate fi folosit si in vestul Europei? Sunt comisioane? Trebuie sa folosesc doar ATM-ul cu numele bancii din Romania pentru a scoate bani? Pot sa virez bani din contul meu intr-un cont al unui locuitor al tarii respective (pentru a-mi putea plati chiria)?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca folosesti carduri de debit cu valabilitate internationala (Visa, Mastercard) atunci da, le poti folosi si in strainatate.
La ridicare /transfer de sume, bancile percep comisioane, dar fiecare in functie de politica lor de taxare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poate fi folosit la orice ATM și sunt și comisioane.
Transferul se face între conturi cu aceeași valuta

| sierra1 a răspuns:

"Cardul de debit din RO poate fi folosit si in vestul Europei?
Sunt comisioane?"

da, fără probleme
da - trebuie să trăiască și băncile

| flixbuster a răspuns:

Da. Da (de schimb valutar). Nu. Da (dar asta nu are legatura cu cardul - in plus, daca contul tau este in RO si al beneficiarului in alta tara, vei plati comisioane serioase).