| IonutPetre12 a întrebat:

Care e distanta minima intre casa si hotar? Va rog daca nu stiti nu ma incurcati

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform Art 612 din Codul Civil distanta minima este 60 cm. Consiliul Local si Primaria Stefanesti nu pot schimba Codul Civil. Daca ei spun ca vor 1 metru le spui sa te dea in judecata si apoi le ceri cheltuieli de judecata si alte danue confor celor spuse de un avocat. Cat despre vecini, daca ai inregistrari in care le specifici ca-i inregistrezi, poti merge in instanta cu ei. Inregistrarile se pot expertiza la hotararea completului de judecata si sunt pergect valabile cu conditia sa nu stergi originalul. Dupa o amenda mare, plata cheltuieli de judecata si plata daune morale n-o sa le mai vina sa strige si sa te injure.
uite si un raspuns din 200* (vechiul Cod Civil): https://www.avocatnet.ro/......ine.html*6
Tot asa se vorbea si atunci de 60 cm (adica 1, 2 metri intre constructii.

| IonutPetre12 explică (pentru Salontanul):

Oricum casa e facuta de mult timp cum am zis. Legea adta cu 1m se aplica pentru cele noi.Casa asta cred ca are cam 20 ani

| Salontanul a răspuns (pentru IonutPetre12):

Nu intelegi ca nu exista lege cu 1 metru? Codul Civil este suveran.

| IonutPetre12 explică (pentru Salontanul):

Am vazut ca ala este minimul(60cm).Unitatile il pot mari la 1 m, dar nu il pot micsora. Sper sa fie ca tine oricum

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde la ce distanta este situata casa, fata de hotar!

| NLS a răspuns:

Art. 612. Orice construcții, lucrări sau plantații se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanța minimă se poate face prin acordul părților exprimat printr-un înscris autentic.

Art. 615. Este obligatorie păstrarea unei distanțe de cel puțin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparținând proprietarului vecin și fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.

Deci 60cm e distanta minima prevazuta de lege, intre zidurile constructiei tale si hotar,
iar daca doresti sa ai si fereastra in acel zid, minim 2 metri.

Deasemenea, Art 611. prevede ca picatura stresinii tale sa nu cada pe proprietatea vecinului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

60cm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar banuiesc ca stiu de ce intrebi vazandu-ti intrebarile despre certurile cu vecinii, distanta de 60cm e aplicabila doar pentru constructiile edificate dupa intrarea in vigoare a codului civil (1 oct 2011) si doar daca regulamentul de urbanism nu prevede altceva

| IonutPetre12 explică (pentru anonim_4396):

La mine in stefanesti arges vad ca e 1 m.Ce pot face? Vor sa daram casa.E la 70cm de hotar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Iti iei un avocat care sa iti verifice toate actele ca nu avem de unde sti ce ai facut tu si cum ai construit-o

unde ai vazut ca e 1m? daca asa e in planul urbanistic al uat, ala se aplica prioritar fata de codul civil

| InOrOut a răspuns (pentru IonutPetre12):

Bine ca e in Stefanesti Arges. Daca au zis sa o daramati e din cauza ca nu are proiect nu din cauza limitei de proprietate. Minim e 60cm cf cod civil. Daca casa e mai veche de 3 ani nu iti poate face nimic. Nu te poate obliga sa o darami daca e mai veche de 3 ani. Daca e nou construita si e fara proiect, nasol. Se mai pot lega ca daca in PUG scrie ca minim e 3m si tu ai 70cm te pot prinde si cu asta.

| IonutPetre12 explică (pentru InOrOut):

Casa are minim 18 ani.Am cautat in regualmebtul administro teritorial ala al stefanestiului si acolo apare 1m.

| IonutPetre12 explică (pentru InOrOut):

A da, si vecinii vor sa ma dea in judecata.Nu primaria sau asa

| InOrOut a răspuns (pentru IonutPetre12):

Deci vecinii vor asta. Stai relax ca nu castiga daca casa e de 18 ani acolo. Nu exista reglementare cu 1m. Exista cu 60cm cf cod civil sau 3m daca scrie in PUG pentru CASELE NOI! Daca e casa veche ramane asa nu ti-o demoleaza nimeni. Nu ii baga in seama si gata. Daca se leaga de tine cheama politia. Daca te da in judecata ia un avocat bun si castigi si daune. Faci si bani. Numa bine si stai fara grija. Am crezut ca Primaria te-a prins cu ceva happy

| IonutPetre12 explică (pentru InOrOut):

Si pentru injurii pot sa ma dea in judecata? Le am spus si politistilor cand au venit ca ii injura si au raspuns ca sunt satui de mortu si raniti.Au un martor pentru asta.Dar Mama mergea pe drum si au inceput da o injure din curte ei, martorului lui a auzit si asta.In plus eu am si inregistrari cum am spus. Politia a venit ieri de 2 ori, ne a trimis in curte si nu le-a mai dat amenda.Nu le face nimrni nimic.Ne face plangere ca nu stiu ce, ca chem politia cand chiuie cu muzica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@salontanul

Ai citit ce scrie in cod?

| InOrOut a răspuns:

Nu inteleg. Te referi la distanta minima de retragere fata de limita de proprietate posterioara? E in functie de zone, unele PUG-ri zic minim 3m. Daca te intereseaza retragerile, citeste RLU a PUG-ului din care face parte proprietatea ta. Daca nu are PUG se aplica RGU (regulament general de urbanism) si HGR (hotarari guvern Romania). Daca ai PUZ, PUZ-ul amendeaza PUG, adica poate sa il modifice si creaza regulament nou pe zona reglementata. Atentie PUD nu poate modifica nimic referitor la distante minime s-a.
Dar, daca tu ai deja casa construita nu te mai intereseaza retrageri. Daca faci casa noua, respecta proiectul de arhitectura. Daca faci fara proiect bafta la a nu lua amenda.
Daca vrei sa iti zic exact retragerea minima, spune adresa proprietatii si o caut in PUG daca este.

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

Daca ai 2 parcele, una e a casei cu destinatia curti constructii iar cealalta e "hotar" adica teren arabil si ambele sunt ale tale, poti merge chiar pe limita de proprietate. Ca sa iti spun exact mi-ar trebui CF-urile terenului/terenurilor care sunt legate. Trebuie sa explici mai bine ce vrei sa faci.

| IonutPetre12 explică (pentru InOrOut):

Stefanesti sat arges.Casa are minim 18 ani.Si are 70 cm de la hotar la zid.Ei vor sa mut casa 30 cm.Pe net am vazut ca normal e 60, dar la mine cica e 1m.Si voiau sa ma dea in judecata ca i am injurat si au un martor.Eu am inregistrari cu ei cum injura, ameninta ca ma omoara etc.Pot sa imi faca ceva daca ma da in judecata? Te rog sa raspunzi la ambele daca stii