| Emy1932 a întrebat:

Hei TPU ajutati-ma cu o problema...
Care este distanta minima legala intre casa si hotar? Mentionez ca terenul a fost impartit in doua.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Distanta minima este stabilita prin regulamentul de urbanism al fiecarei unitati administrativ-teritoriale si nu poate fi mai mica decat cea prevazuta de Codul civil, dar poate fi mai mare.
Conform Codului civil, citez:
"ART.612. Distanţa minimă în construcţii
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Raspuns de avocat: http://www.avocatnet.ro/......nului.html