| andrei8072 a întrebat:

Care este distanta minima intre hotar si cladirea vecinului?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul civil republicat in 2011 si L.50/1991 nu prevad o anumita distanta intre cladire si hotar, aceasta poate fi prevazuta de regulamentul de urbanism al fiecarei unitati administrativ-teritoriale.
Totusi Codul civil are 2 prevederi: cea privind distanta de vedere asupra proprietatii vecinului, care nu poate fi mai mica de 2 m si cea privind picatura stresinii, care trebuie sa cada pe proprietatea ta. Aceste doua prevederi nu sunt absolute, vecinii se pot intelege ca distanta sa fie mai mica. Numai bine!

| onasis1961 a răspuns:

Minim 70cm! Cu condiţia ca apa sau zăpada să nu curgă la vecin! Sau la înţelegere scrisă cu vecinul se poate amplasa şi pe hotar.