| ekkk a întrebat:

Care e faza cu programul de liniște la bloc?
Am un sistem audio și vecini mereu se ia de mine, chiar dacă respect programul ăla de liniște
Pot sa îmi facă ceva?
Volumul trebuie dat in limita bunului simt?

Răspuns Câştigător
| Elena567223 a răspuns:

Deci...
Daca esti genul de persoana careia ii place sa asculte muzica la maxim si ai si un bass din ala smecher atunci vecinii pot chema politia pentru ca "deranjezi linistea publica" dar daca tu asculti la un volum sa zicem... 60 / 100 si nu esti in intervalul orelor de liniste atunci te sfatuiesc sa cauti in legislatie si sa scoti la imprimanta pe foaie si cand iti bat vecinii la usa le arati foaia.
Atentie! In legislatie, din cate tin eu mine orele de liniste sunt intre 10 seara si 8 dimineata si intre ora 12 si 14, dar totusi sa cauti pe net.
Siiiiii unele blocuri au ore de liniste personalizate, trebuie sa scrie pe panoul de la intrare daca au si care sunt, daca nu atunci scoate tu la imprimanta si daca iti bate cineva la usa sau in perete cand nu sunt ore de liniste si incepe sa-ti comenteze ii arati aia si daca nu intelege ii trantesti usa in fata.
Acum, daca tu te intrebi pe tine si consideri ca asculti muzica la maxim gen 100/100 trebuie sa te gandesti ca vecinii respectivi o sa-ti aduca pe cap un anumit control, adica o sa vina niste oameni cu un aparat care sa masoare ce stiu eu ce chestii sa vada daca intr-adevar i-aid eranjat si daca da, atunci poti primi amenda de 10 milioane.
SI eu am avut problemele astea si toate informatiile pe care ti le-am scris mai sus unele le-am aplicat si altele le-am acumulat de la alte persoane.
Oricum succes... si nu te lasa la orice babaciune de 80 de ani care iti bate in perete si are probleme cu nervii ca astea-s fraiere, nu merita atentie.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Elena567223):

Linistea nu trebuie respectata doar in programul stabilit de lege. Nu spune nimeni sa nu asculti muzica in regim de spectacol, dar nu trebuie abuzat. Eu nu sunt vreo babaciune. Te asigur ca daca ai fi venit la mine cu explicatii de genul asta, ca scuza, te-ai fi ales cu niste suturi zdravene in curulet. Nu de alta, dar se pare ca gradul tau de nesimtire este destul de ridicat.

| Elena567223 a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

N-am de gand sa incep sa ma cert pe un site de socializare dar cred ca trebuie sa-ti actiualizezi sistemul si sa-ti dai seama ca muzica joaca un rol foarte important in viata oricarei persoane deschise la minte si mai ales care e in curs de dezvoltare. Si tu ai un grad ridicat la a fi grozav, dar si eu stiu sa dau pumni in gura, nu "suturi in curulet" sau cum matura cum dau astia bagaciosi care nu stiu ce inseamna muzica faina.

| ekkk explică (pentru Elena567223):

Bine zis!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Linistea vecinilor de bloc trebuie respectata 24 de ore din 24. Conturbarea linistii se pedepseste oricand, amenda este mai aspra daca aceasta este intre orele 13-14 si 22-8.
Conform L.61/1991, rep. in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
  26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
  27) organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniştea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban;"

| mihai69 a răspuns:

Faza e că dacă nu respecți liniștea te alegi cu o amendă contravențională.

| johnnny123 a răspuns:

În timpul orelor de liniște volumul ar trebui dat cât să auzi numai tu în cameră. Iar în limita bunului simț trebuie să fie tot timpul.

Ideea "bunului simț" este foarte simplă: nu trebuie să obligi oamenii să-ți asculte ție muzica. Așa cum nu este de bun simț să asculți muzică în autobuz la difuzorul telefonului mobil, tot așa nu este de bun simț nici să dai volumul muzicii la un nivel la care vecinul nu-și mai poate auzi nici propriul televizor.

| cristimihailov a răspuns:

Nu ai putea sa iei o casca mai scumpa, sa ti le pui pe urechi si sa dai pana spargi timpanul daca iti place?

Eu, la vecini de genul asta le bagam din greu chibrite in yala.

Ai noroc ca nu imi esti vecin. Ca nu mai ajungeai in casa sa dai drumul la muzica.

Poate am si alte preferinte decat ale tale... Nu doresc sa iti ascult house-ul tau, muzica populara sau maneaua sau ce tip ai mai asculta tu.

E vorba de respect reciproc...

| Legion7X a răspuns:

Păi bănuiesc că nu dai volumul ca la mine în cartier de se aude de la 2 blocuri depărtare?

| ekkk explică (pentru Legion7X):

Nu e vorba de sunet
Am basul foarte mare, ăla se aude
Dacă dau la 30/70 îmi baraie USA din camerahappy

| BogdăneI a răspuns:

Salut, daca ai vreun 500w RMS nu cred ca e prea ok :)).
Aici ai mai multe informatii legate de acest aspect: http://legestart.ro/......00-de-lei/

| Lariisa208 a răspuns:

Parca intre orele 2-4 e program de liniste. Da doar volumul mai incet altfel iti pot face reclamatie. Am patit

| AlexxxCC a răspuns:

Daca respecti programul de liniste nu au ce sa-ti faca... Daca nu il respecti risti sa primesti o amenda, bineinteles ca sut putine sanse sa primesti. Eu iti recomand saii ignori