| LaviniuA a întrebat:

Care e previziunea voastra pentru razboi in 2023?
Se va aplana?
Va intra si China in joc?
Va mai fi Zele trending?
Daca ar fi sa inceapa ww3, care ar putea fi scanteia?

Răspuns Câştigător
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Pe ce te bazezi in predictie? Ai vreo sursa buna de informare?"
Era clar ca dupa ce au luat Crimea din nou dupa 25 de ani se va ajunge la un razboi. Crimea a mai fost sub control rusesc si inainte pentru mult timp.

Rusii sunt un popor de origine slava din europa de est.
URSS-ul a fost cea mai mare tara din lume ca suprafata si in secolul XX o super-putere mondiala rivalizand cu Statele Unite ale Americi.
15 tari s-au rupt din URSS, adica din Rusia la aceea vreme.
Ucraina e pamant rusesc, pana in 1991 nu a auzit nimeni nimic de Ucraina sau de poporul ucrainian tot ce stiau europeni si oameni de pe glob la vremea aceea e ca in camipa europei de est sunt rusii si Rusia, atat se stia atunci.
Ucrainieni VS rusii = rusi VS rusi mai exact. Se omoara intre ei. Au la baza limba slava adica rusa, sunt inruditi exact ca moldovenii VS oltenii d-au un exemplu.
Razboiul are la baza un singur motiv, adica recuperarea teritorilor pierdute de URSS asa ca au inceput cu Ucraina.
In Ucraina sunt terenuri agricole, centrale nucleare, fabrici, multe resurse.
Tot ce sa construit in Ucraina sa construit pe vremea URSS-ului de catre rusi din ordinul liderilor de la Moscova.
Daca nu exista Rusia nu exista nici Ucraina.
Dupa parerea mea rusii se omoara intre ei.
Tariile rusesti sunt cele care s-au rupt din URSS in afara de Rusia sunt 14 tari.

30 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Va prevala rațiunea happy

| Holiday a răspuns (pentru sabin89):

Yeap! Peace through superior firepower.winking

| LaviniuA explică (pentru sabin89):

Pai da, ca militarii sunt destul de rationali.

| sabin89 a răspuns (pentru LaviniuA):

Să fie oare Putin irațional? confused

| gabicoo a răspuns:

Întrebare la radio Erevan:
- Se moare de cancer la gât?
-Da! Se moare! Dar n-are!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Rusii vor lua Republica Moldova, Transistria si vor ataca Kievul zdravan.
Kievul e un oras rusesc vechi construit in anul 482 d.Hr.
Rusii la primavara vor face a treia mobilizare si vor ataca zdravan Ucraina.
Scumpiri la toate pe plan international.

| LaviniuA explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Pe ce te bazezi in predictie? Ai vreo sursa buna de informare?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LaviniuA):

Rusii sunt un popor mare si puternic lucrul acesta s-a vazut in istoria lor. Un singur lider cu o singura armata.
Armata e oglinda societati respective: organizare, educatie = putere.

Fiecare tara a avut etapele sale: inceputul, cresterea, perioada tubure/conflicte, perioada de aur, instabilitatea/criza, caderea.

Rusii au comis la fel de multe crime ca si nemti, japonezi in al Doilea razboi Mondial, adica milioane.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LaviniuA):

"Pe ce te bazezi in predictie? Ai vreo sursa buna de informare?"
Era clar ca dupa ce au luat Crimea din nou dupa 25 de ani se va ajunge la un razboi. Crimea a mai fost sub control rusesc si inainte pentru mult timp.

Rusii sunt un popor de origine slava din europa de est.
URSS-ul a fost cea mai mare tara din lume ca suprafata si in secolul XX o super-putere mondiala rivalizand cu Statele Unite ale Americi.
15 tari s-au rupt din URSS, adica din Rusia la aceea vreme.
Ucraina e pamant rusesc, pana in 1991 nu a auzit nimeni nimic de Ucraina sau de poporul ucrainian tot ce stiau europeni si oameni de pe glob la vremea aceea e ca in camipa europei de est sunt rusii si Rusia, atat se stia atunci.
Ucrainieni VS rusii = rusi VS rusi mai exact. Se omoara intre ei. Au la baza limba slava adica rusa, sunt inruditi exact ca moldovenii VS oltenii d-au un exemplu.
Razboiul are la baza un singur motiv, adica recuperarea teritorilor pierdute de URSS asa ca au inceput cu Ucraina.
In Ucraina sunt terenuri agricole, centrale nucleare, fabrici, multe resurse.
Tot ce sa construit in Ucraina sa construit pe vremea URSS-ului de catre rusi din ordinul liderilor de la Moscova.
Daca nu exista Rusia nu exista nici Ucraina.
Dupa parerea mea rusii se omoara intre ei.
Tariile rusesti sunt cele care s-au rupt din URSS in afara de Rusia sunt 14 tari.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca Ucraina nu primea ajutor de la Statele Unite ale Americi si NATO in maxim 6 luni ar fi cazut imediat la cate explozi si lupte au fost.
Daca rusii vor cuceri Kievul atunci toata Ucraina cade si dispare de pe harta euroepi.
Rusii primesc ajutor de la China, Coreea de Nord, Iran, Irak, Siria, India. Vietnam, Cuba, Afganistan. Kazahastan, Belarus, Armenia.

Rusia din punct de vedere militar singura poate rivaliza cu toate tariile din Europa dar cu Statele Unite ale Americi mai greu pentru ca nu mai are puterea pe care o avea atunci cand era URSS-ul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Batalia finala pentru Ucraina facut de mine:

Un atac puternic si masiv asupra Kievului lansat din Belarus venind de la granita de nord a tari direct spre Kiev, sunt doar 210 km. E drumul cel mai usor de a ajunge la Kiev.

Rusia are 1, 5 milioane de soldati activi si 2 milioane in rezerva.

Rusia daca ataca Kievul cu 500.000 de soldati si 3.000 de avione de lupta s-a terminat cu Ucraina forevar.
Avioanele vor trage cu rachete iar soldati de la sol var invada strazile Kievului si vor trage tot inainte spre sediul guvernamental si spre banca nationala de stat.
https://www.youtube.com/watch?v=wZFrWuXxmps&ab_channel=B1

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Avioanele de lupta nu zboara niciodata singure ci in formatie una langa alta organizate in echipe de cate 5 ori 7 s-au chiar 10 avioane. Depinde numai de organizare.
O echipa e formata din 10 avioane, iar un escadron e format din 50 de avioane, iar un batalion e format din 100 chiar 300 de avioane de lupta. (asa erau organizate avioanele de lupta in al Doilea razboi Mondial).
O parte din avioane vor fi detasate sa tina avioanele Ucrainei ocupate iar restul vor ataca direct la sol cladirile si sodati ucrainei.
Ucraina nu are suficiente avioane de lupta in fata Rusiei. Are doar 247 de avioane iar Rusia are 3.200 de avioane.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Rusia are 1, 5 milioane de soldați activi.
Până acum au murit 100.000 de soldați adică o armată.
100.000 ori 15 = 1, 5 milioane de soldați adică 15 armate cu 15 generali care atacă din 15 direcți diferite.

În Star Wars generali și Jedai luptau pe mai multe fronturi cu mai multe armate.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Rusia are 45 de generali de rang înalt și 15 de rang mic.

China e țară aliată iar China are probleme cu insula lor cu Taivanul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Germania nazistă a avut 7 milioane de soldați iar Japonia a avut 6 milioane în al doilea război mondial. Iar URSS doar 3 milioane s-au 4.

Hitler în al doilea război mondial a pornit al treilea raight cu 3 milioane de soldați către URSS.

Putin are 1, 5 milioane de soldați adică jumătate din cât a avut Hitler în al treilea raight.

Războaiele au la bază un și singur motiv resursele.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Rusia a fost de mai multe ori atacată dar nici o dată cucerită.
Rușii nu beau vin ci mai mult vodka și stalinska.
Rusoaicele se îmbată mai tare decât ei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Daca ar fi sa inceapa ww3, care ar putea fi scanteia?"

Resursele.

Cică planeta mai are resurse doar pentru 200 de ani.
Numai să construiești o mașină și o casă îți trebuie multe materiale, scule și piese = resurse.

Uite îți dau un exemplu: în București dacă nu poți să furi mașina din parcare atunci te apuci și o desfaci pe loc: roti, faruri, scaune, volan, casetofon, oglinzi, geamuri și vinzi piesele pe internet.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Priveste partea buna romanii din strainatate sunt in siguranta cat mai departe de Ucraina si Rusia.
Mai rau e cand ramai in tara pe salariul asta de 2 bani si cu razboiul la usa.
Poti sa traiesti ori unde in Europa atata timp cat ai unde sa stai si o sursa de venit din care sa traiesti + acces la internet.

| LaviniuA explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Acuma distanta nu mai conteaza asa mult, ca rachetele oricum sunt intercontinentale.
Tara e importanta dpdv al economiei si capacitatii de aparare, nu dpdv al distantei fata de conflict.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LaviniuA):

Bine dar sa nu uitam ca Romania ii umileste pe oameni la capitolul salari si mai multe lucruri.
Acum 5 ani inflatia era 7, 5% iar acum in prezent e 16, 8% si tot va mai creste la nesfarsit din cauza sistemului si crizei globale si mai multe chesti.
Mie imi este indiferent pot sa traiesc in orice tara din Europa cat mai departe de razboiul asta, atata timp cat am o sursa de venit din care sa traiesc linistit si acces la internet.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LaviniuA):

Sa nu imi spui tu mie ca rachetele rusesti ajung pana in Portugalia la 4500 km distanta de Rusia. Hai sa fim seriosi?
https://www.youtube.com/watch?v=Q_PnXGiW44o&ab_channel=Digi24HD
Si sa nu uitam ca fiecare an incepe asa:
https://www.youtube.com/watch?v=6ePAT0JWByc&ab_channel=Antena3CNN

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LaviniuA):

"rachetele oricum sunt intercontinentale" cine zice asta?

Oamenii sunt proști că pun botul la ce spun ăștia la televizor.

Nu există niciun scut antirachetă. O dată ce te-a lovit racheta s-a terminat. Nu te poate proteja nimic în fața unei explozi puternice.

Tu ști ce înseamnă o rachetă?

O rachetă pleacă de la 4 m înălțime în sus până la 20 maxim 25 m înălțime.

Racheta când coboară la impact are o forță de nu știu câți kilo-niutoni pe secundă cu o viteză de 3000 - 4000 km/h care distruge tot în cale.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LaviniuA):

LaviniAna

Rachetele au fost construite cu un scop exact ca mașinile, adică să fie folosite.

Rachetele sunt încărcate cu uraniu un metal care în contact cu focul provoacă o explozie masivă pe scară largă ce arde și distruge până și betonul dar mite pământul.

Rușii au tras peste 1000 de rachete în camp deschis și în pământ au rămas niște cartare uriașe exact ca cele de pe lună.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LaviniuA):

Tu ai citit comentariile mele la adresa ta.

Tu ești femeie ar trebui să înțelegi mai ușor situația.

O parte de vină o are și Zelensky în povestea asta cu războiul.
Dacă ar fi stat la masa negocierilor cu rușii și-ar fi ajuns la o înțelegere și ar fi respectat termeni și condițiile impuse de ruși nu s-ar fi ajuns la asta.

Ucraina are cereale, centrale nucleare, fabrici, petrol.

Zelensky dacă s-ar fi înțeles la jumătate din propunerile impuse de ruși ar fi amânat pentru o vreme acest conflict.

Orgoliul și șmecheria doare.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LaviniuA):

Https://m.youtube.com/watch?v=fC1TP-Roqj4

Rușii au experiență în ceea ce privește războiul.
Rușii sunt mai răi ca nemții și mai puternici.

Numai o țară puternică poate să întoarcă spatele celorlalte țări și să declare război oricui, ori-când în orice condiții.

Putin a fost ales pe viață în Rusia.
Oamenii fug din Rusia înainte de 1 februarie când se da legea marțială, numai femeile vor putea pleca din Rusia dar bărbați nu au voie pentru că îi prinde la graniță.

Acest război se va termina urât.
Toate războaiele se termină urât.

Rusia a fost mereu o țară cotropitoare.
1, 5 milioane de soldați + 2 milioane în rezervă sunt deja 3, 5 milioane.

După toate astea Rusia nu mai poate da înapoi pentru că pierde foarte mult.
Un atac puternic și masiv și s-a terminat cu Ucraina.
Până acum sunt doar lupte mici.

Lucasenko din Belarus nu a fost de acord cu războiul însă armata belarusului e și ea pregătită.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LaviniuA):

Pardon voiam să spun "cratăre" nu cartere. Scuzați.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai s-o sun pe Baba Vanga sa aflu.

| antimasonerie a răspuns:

Posibil o apocalipsa zombie între 2023-2023, adică vorbim despre virusul zombie,altceva rău nu ar avea ce sa se întâmple și zele,putin și ăla ce se caca pe el al Americii nu o să aibă curaj să atace nato,adică razboiul nu va degenera, aici sunt jocuri politice cu războiul dintre Ucraina, chestii pe care ne depășește pe uni li dintre noi, putin are jocurile lui, mult nu ii mai iese eu cred că va fi asasinat pana in 2025

| antimasonerie a răspuns (pentru antimasonerie):

2023-2030*

| blackann a răspuns (pentru antimasonerie):

"chestii pe care ne depășește pe uni li dintre noi"

apasa 1 pentru romana