| Darius521 a întrebat:

Cum poți preveni un conflict? Dar cum ai putea aplana unul?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| unvecin a răspuns:

Fiind pașnic și împăciuitor.

Asta include să lași de la tine ce poți să lași, să te dai la o parte din situațiile tensionate, să nu pui paie pe foc răspunzând cu jigniri, să respecți și pe cei ce nu te respectă. Să te porți cu înțelepciune și demnitate indiferent de situație, să fii înțelegător și răbdător cu oamenii care nu pot sau nu vor să se ridice la nivelul ăsta.

Făcând bine și celor care îți fac rău reușești în timp să-ți elimini dușmanii făcându-ți-i prieteni.

În rest, stai departe de cercurile de oameni scandalagii. Dacă aduni în jurul tău oameni de calitate vei fi scutit de multe neplăceri.

Un conflict e ca o furtună. Inevitabil vine și inevitabil trece. Ideea e să stai tare în timpul lui, să suferi cât mai puține pagube, iar la final să înveți lecțiile de învățat.

| Darius521 explică (pentru unvecin):

Bun răspuns, îmi place! Și răspunsurile colegilor au fost foarte folositoare, mulțumesc frumos!

| unvecin a răspuns (pentru Darius521):

Cu plăcere.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prevenirea si aplanarea conflictelor este veche ca lumea.
De cand se scrie istoria omenirii, cica, n-a fost nici o zi fara razboi in lume.

Conflictele se pot preveni si aplana prin tratative conduse destept si cu mare tact.
Insa, chiar si o vorba sau o fapta aruncata pe negandite poate provoca conflicte sau chiar razboaie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu poti sa anticipezi toate conflictele insa daca ar fi asa, in linii mici, cred ca ai putea sa nu iti pese de ce o sa se intample pentru ca nu te-ai legat de nici un lucru cu privire la ce ar putea sa se intample si nu ti-ai exprimat nici o parere inainte.

| AlexRăzvan531765 a răspuns:

Daca te referi la un conflict violent fizic, era un clip pe net foarte bun pentru asta.

| Radu_Alexx_2000 a răspuns:

Bună în primul rând când vezi ca un tip este agresiv si nu vrea sa asculte sigur caută un conflict si atunci ca sa aplanezi un conflict trebuie sa te retragi usor si sa nu i dai "apă la moară"
Iar la întrebarea cum sa aplanezi unul pai în primul rând trebuie sa fi foarte atent sa nu devi tu victima în general trebuie sa încerci sa le explici faptul ca nu are rost sa i calmezi eventual sa îl iei pe unu dintre ei cu care te înțelegi mai bine si sa îl clamezi dar în nici un caz sa te bagi direct între ei mai ales daca e vorba de o bătaie încerci usor sa te apropii si sa calmezi apele nu cu agitație
Succes ✌

| Skidoo a răspuns:

Sunt conflicte care trebuiesc aplanate si care nu. Daca te te simti tot timpul amenintat si luat la misto, rupe-l cu bataia. Daca te-a calcat pe pucior din greseala, las-o balta.